24 Ekim 2021, Pazar

Kamu Yararı Şartı Olan 26 Taşınmaz Satıldı

Sayıştay’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) ilişkin denetim raporu, başkanlık tarafından kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelere devredilen ve “kamu yararına kullanım” şartı koşulan 30 taşınmazdan 26’sının satıldığı ortaya çıktı. Bu taşınmazlardan geriye kalan dört taşınmazın ise amacı dışında kullanıldığı, birinin kiralandığı saptandı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, raporda söz konusu işlemlerin hangi kurum ve belediyelerce yapıldığına ilişkin bilgi yer almadı. ÖİB’nin tapulara şerh koymadığı için usulsüz satışlara karşı yaptırım uygulanamadığı vurgulandı.

Raporda, amacı dışında kullanılan dört taşınmazın kullanım alanlarına da yer verildi. Bu taşınmazlardan ikisinin belediye tarafından meslek edindirme kursları ve çok amaçlı gençlik merkezi olarak kullanılması gerekirken idari bina olarak kullanıldığı, kalan ikisinin ise fen işleri hizmetlerinde ve sosyal tesis alanı olarak kullanılması gerekirken bir kooperatife kiralandığı aktarıldı. Ayrıca, bu taşınmazların 38’inde, kullanım amacının tapuya şerh düşülmediği, bu nedenle de konuya ilişkin herhangi bir yaptırım uygulanmadığı vurgulandı.

Raporda, söz konusu taşınmazların kiralandığı kurumlar, taşınmazların büyüklükleri, ne zaman satıldıkları gibi bilgilere yer verilmemesi dikkati çekti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BloombergHT: Benzinin Litresi 44 Kuruş Zamlanacak

Pazartesi gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litresinin 44 kuruş zamlanacağı belirtildi. Dolar/TL kuru ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir