23 Eylül 2021, Perşembe

‘Kanal İstanbul İçin İhale Pazarlık Usulüyle, İlan Edilmeden Yapıldı’

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Kanal İstanbul projesi kapsamında yapılan ‘deplase’ ihalesinin pazarlık usulüyle yapıldığını ve ilan edilmediğini yazdı.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında Kanal İstanbul projesi kapsamında yapılan deplase ihalesine ilişkin önemli iddialarda bulundu.

Dört gün önce “Kanal İstanbul” adıyla atılan otoyol temeline ilişkin yazan Toker, Rönesans’a ihale edilen bu otoyolun paralı ve Hazine garantili olacağı söylenmediğini vurguladı.

‘Pazarlık usulüyle yapıldı, ilan edilmedi’

Proje sürecindeki “deplase” işlemlerine değinen Toker, şöyle yazdı:

“ÇED raporuna göre 2 yıl sürecek hazırlık dönemi içinde yapılması gereken işlerden en önemlisi, “deplase”. Konuya birkaç kez değindim. Kanal yapılırsa,  ulaşım, doğalgaz, elektrik iletim hatlarının üzerinden geçecek. Yani o hatları kesecek. Bu nedenle, mevcut hatların yerlerinin değiştirilmesi gerekiyor. Bu da milyarlarca liralık birçok yeni ihale demek.

Değerli okurlar işte bu devasa ölçekteki deplase ihalelerinden biri 28 Haziran’da yani evvelsi gün yapıldı. Duydunuz mu? Tabii ki hayır. Çünkü pazarlık usulüyle yapıldı. İlan edilmedi. Neden mi?

Bu ihalenin, kürsüden bağırarak vatandaşa propaganda yapacak, muhalefete hakaret etmeye zemin oluşturacak bir yanı yoktu. Bilakis vatandaşın hayatını zorlaştırma potansiyeli taşıyan bir iş için yapılan bu ihaleyle şirketlere yine milyarlar aktarılacaktı. Nasıl anlatsınlar, nasıl ilan etsinler…”

Maliyeti 3,5 milyar TL

İhalenin detaylarını da paylaşan Toker, kamuoyuna açıklanmayan 28 Haziran tarihli ihalenin maliyetinin 3,5 milyar TL olduğunu söyledi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Reuters: Elektrik ve Doğalgaza Ekimde Yüzde 15’e Varan Zam Gelecek

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında, artan uluslararası fiyatlar ve yurtiçinde azalan hidroelektrik üretimini ikame eden doğalgaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir