30 Haziran 2022, Perşembe

Kanal İstanbul Yakınındaki Bölgede Yapılaşmaya Mahkemeden İzin Çıkmadı

Kanal İstanbul güzergahına yakın konumdaki Başakşehir, Hoşdere’de konut alanı artışına mahkeme durdurma kararı verdi.

Yargı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tartışmalı Kanal İstanbul güzergâhına yakın konumdaki Başakşehir, Hoşdere’de “lojistik bölge”sini ‘konut alanı’na çevirerek bölgede yapılaşmayı artırmasına “dur” dedi ve bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarının telafisi güç sonuçlara yol açacağına dikkat çekti.

“HİÇBİR RANT FIRSATINI KAÇIRMIYORLAR”
Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda ise bölgede nüfusun artacağının altı çizildi. İlçe belediyesinin CHP’li meclis üyesi avukat Eda Kurt, “Hiçbir rant fırsatını kaçırmıyorlar” dedi.

İMAR PLANLARI NÜFUS YOĞUNLUĞUNU ARTIRICI NİTELİKTE
Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’ın haberine göre; bakanlık, imar planı hazırlayarak Hoşdere’deki 8.3 hektarlık “lojistik bölge” tanımlı alanı “kentsel ve yerleşik alan” fonksiyonuna aldı. Alan, şu an boş konumda. Avukat Eda Kurt da imar planlarının nüfus yoğunluğunu artırıcı nitelikte olduğunu ve planların kamu yararına aykırı olduğunu belirterek planların iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açtı.

OY BİRLİĞİ İLE DURDURULMA KARARI ÇIKTI
Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda imar planlarının “şehircilik ilkelerine, yerleşmenin gelecekteki ihtiyaçlarına, planlama tekniklerine uygun olmadığı” sonucuna varıldı. Mahkeme de imar planlarının oybirliğiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

“APAR TOPAR İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI”
Avukat Eda Kurt konuya ilişkin şu şekilde çalıştı:

“Kanal İstanbul proje alanına oldukça yakın mesafede ve lojistik bölge olan bir alanla ilgili apar topar imar planı değişikliği yapılarak burası konut alanına çevrilmiştir.”

“KAMU YARARINA AYKIRI UYGULAMALARIN HER ZAMAN KARŞISINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
“Hiçbir rant fırsatının kaçırılmaması ve plan değişikliğinin açıkça kamu yararına aykırı olduğu yönündeki bilimsel bilirkişi heyet raporu yürütmenin durdurulması kararlarının bu tür davalar için ne kadar önemli ve gecikmeksizin verilmesi gereken kararlar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Hukuksuzluğun, kamu yararına aykırı ve keyfi uygulamaların her zaman karşısında durmaya devam edeceğiz.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.