1 Temmuz 2022, Cuma

Karikatür gerçek oldu: İkonik yüzen restoran battı

Hong Kong’un simge yapılarından ‘Jumbo Floating Restoran’ (Yüzen Dev Restoran) Güney Çin Denizi’nde battı.

Hong Kong’un en önemli simgelerinden biri olan yüzen restoranın bağlı olduğu ‘Aberdeen Restaurant Enterprises’ şirketinden yapılan açıklamada, yapının yıllık bakımının oldukça maliyetli olduğu belirtildi. Açıklamada, Kovid-19 önlemleri kapsamında 2020’de kapatılan restoran hizmette olmasa da bakımlarının yapılmak zorunda olduğu ve bu durumun restoran sahiplerini maddi açıdan oldukça zorladığı vurgulandı.

Restoranın, bakımının daha az maliyetle yapılabileceği bir bölgeye taşınmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, bunun için gerekli işlemlerin yapıldığı ve izinlerin alındığı kaydedildi.

OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE BATTI
Açıklamada 14 Haziran’da Güney Çin Denizi’nde taşınmaya başlanan yüzer restoranın, önceki gün ‘Paracel’ olarak bilinen ‘Şişa’ takımadalarından geçerken ‘olumsuz koşullarla’ karşılaşıldığı ifade edildi. Restoranın su alması sonucu yan yatmaya başladığı aktarılan açıklamada, tüm çabalara rağmen restoranın dün battığı belirtildi.

Açıklamada, olay yerindeki derinliğin en az 1000 metre olduğu bu nedenle kurtarma çalışmasının neredeyse imkansız olduğuna işaret edildi. Hong Kong’un sembol yapılarından ‘Jumbo Floating Restoran’ aralarında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve aktör Tom Cruise’un de olduğu birçok ünlü ismi ağırlamıştı. Restoran küresel bir salgını konu edinen 2011 yapımı Steven Soderbergh imzalı ‘Contagion’ filmine de ev sahipliği yapmıştı. Restoran yaklaşık 80 metre uzunluğundaydı.

KARİKATÜR VE PAYLAŞIMLAR GERÇEK OLDU
Yerel haberlere göre Jumbo’nun bölgeden çekileceği ilk duyurulduğunda, sanatçı Ah To 1 Haziran’da denizin dibine battığını gösteren bir karikatür yayınlamış.

Geçen hafta, olay sanatçı SurrealHK da sosyal medyada benzer bir paylaşım yapmış.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’den Yargıtay’a Canan Kaftancıoğlu Yanıtı

CHP Genel Merkezi, Canan Kaftancıoğlu’nun siyasi parti üyeliğini düşüren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılı yanıt verdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.