8 Aralık 2021, Çarşamba

Kavcıoğlu ile BAE Arasında Swap Görüşmesi İddiası

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Türkiye’yi ziyarete gelen Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri ile iki ülke arasında oluşabilecek bir swap anlaşmasına ilişkin görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi.

Reuters’a konuşan bilgi sahibi iki kaynak da Kavcıoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdiği görüşmeleri doğruladı. TCMB konuya ilişkin yorum yapmadı.

Abu Dabi yetkililerinin bugün Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyarette Türkiye’ye doğrudan yatırımları da kapsayan bir dizi yatırım anlaşması da imzalanıyor.

10 yıldır rekabet ediyorlar
Türkiye ve BAE on yıl önce gerçekleşen Arap yakalanmalarından bu yana bölge ülkelerinde nüfuz sahibi olabilmek için birbirleriyle rekabet ediyorlar. İki ülke Libya’daki iç savaşta karşı tarafları desteklemişti ve ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları Doğu Akdeniz ile Körfez Arap ülkeleri arasındaki gerilimde de kendini göstermişti.

Gerilimin ardından ilk anlaşmalar
Gerilim sonrası iki ülke arasında ilk kez bu kadar kapsamlı ekonomik anlaşmalar imzalanıyor.

Swap anlaşmaları ise iki ülke arasında genel olarak lokal para cinsinden ticareti geliştirmek için kullanılıyor. Öte yandan bu anlaşmalar TCMB’nin brüt rezervlerini daha da yukarıya yaşıyor.

Swap anlaşmaları 23 milyar dolara ulaştı
TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile de 15 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere toplam 23 milyar dolara ulaşan swap anlaşması bulunuyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İmamoğlu Reuters’a konuştu: Aday olacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, genel seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği sorusuna, ‘adaylık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir