24 Mayıs 2022, Salı

Kayyumlardan 10 milyon TL’lik “çöp” projeler

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumunun bakımsızlıktan çöpe dönen 3 milyon TL’lik “Dikey bahçe projesi”nden sonra, neredeyse 3 katı ihale edilen “Mini Mardin Projesi” de açılışı yapılmadan çürümeye yüz tuttu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde iken İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019 tarihinde kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyumu tarafından 3 milyon TL’ye yaptırılan dikey bahçe projesi, bakımsızlıktan geçtiğimiz yıllarda çöp oldu. Bunun üzerine yeni kayyum yönetimi, dikey bahçeyi kaldırarak, “Mini Mardin Projesi” adı altında yeni bir projeyi ihaleye açtı. 7 buçuk milyon TL’ye ihale edilen yeni projenin inşaatı ise büyük oranda tamamlandı. Ancak henüz açılışı yapılmayan proje, “Mardin Taşı-Midyat Taşı” olarak kullanılan taşların kalitesizliği ve yanlış malzeme nedeniyle çürümeye yüz tuttu.

Kentte bu yıl etkili olan sağanak ve kar yağışından etkilenen taşlar, kararmaya başladı. Projede kullanılan metal bloklar ile kalitesiz taşlar nedeniyle minyatür yapılarda dökülmeler meydana geldiği görüldü.

‘HAKİKİ MİDYAT TAŞI DEĞİL’

MA’dan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, uzun yıllardan bu yana taşlar üzerinde incelemeler yapan Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Maden Mühendisleri Odası (MMO) Mardin İl Temsilcisi Şükrü Kaya, Mardin Taşı ve Midyat Taşı olarak anılan taşların literatürde “katori” taşı olarak bilindiğini belirtti. Söz konusu taşın maden sahalarında bir ya da en fazla bir buçuk metre derinlikten çıkarıldığını aktaran Kaya, Mardin’deki tarihi yapıların tamamında bu taşların mevcut olduğunu söyledi. Söz konusu taşın gözenekli bir taş olduğunu, yağmur ve güneşi çekerek, sertleştiğini belirten Kaya, zamanla bal rengi ve sarı bir renk alarak gerçek rengine ulaştığını kaydetti. 2 bin yıllık yapıların sağlıklı olmasının sebebinin bu taşlar olduğunu ifade eden Kaya, kayyumun projesinde kullanılan taşların hakiki Midyat ya da “katori” taşı olmadığına dikkati çekti.

‘ÖMRÜ UZUN DEĞİL’

Hakiki “katori” taşının kararmadığını ve beyaz olmadığına vurgu yapan Kaya,“Hakiki taşın sararıp bal rengini alması lazım. Ama kullanılan taş şimdiden paslanmaya başlamış. Bazı yerlerde çürümeler olmuş ve çatlamış. Betonla birleştiği zaman su üzerine akınca siyahlaşmaya başlıyor. Bu da yapılan yapının dezavantajıdır. Demir levhalar üzerine Mardin-Midyat taşını döşemek çok yanlıştır. Metalden akan pas taşın rengini de kendisini de bozacaktır” diye belirtti.

Projede kullanılan taşların birkaç sene içinde bozulacağına işaret eden Kaya, taşların çürük olduğunu ve alçı ile kapatıldığının görülebileceğini söyledi. Önce ki projeye milyonlar harcandığını ancak 5 yıl dolmadan çürüdüğüne dikkati çeken Kaya, “Mevcut yapının ömrü de uzun değil. Olan halkın kaynaklarına oluyor” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.