17 Ocak 2022, Pazartesi

Kılıçdaroğlu: Öyle Bir Hale Geldik ki Bir Saat Sonra Ne Olacağını Kimse Bilmiyor

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

“Hepimiz güzel bir Türkiye’de huzurla yaşamak isteriz. Her evde bereket olmasını isteriz. İnsanların gururla yürümesini isteriz. Türkiye’nin dünyaya örnek olan davranışlar sergilemesini isteriz. Ülkeyi yöneten siyasetçilerin eleştirilere sabırla bakmasını isteriz. Hepimizin ortak arzusu bu. Hangi inançtan, kimlikten olursa olsun herkes bunu ister.

Devleti yönetmek ayrıdır, devlet denen kuruma saygı gösterilerek yönetilir. İktidarın adalete, anayasaya, kanunlara, kuvvet ayrılığına uyması lazım. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğuna inanması lazım. Ancak böyle devlet adaletle yönetilir. Ama alana çıktığınızda karamsar bir tablo görüyorsunuz.

Hafta sonu belediye başkanlarımızla Kayseri’deydik. Orada belediye başkanımız yok diye orayı seçtik. Halk demokrasi Hafta sonu belediye başkanlarımızla Kayseri’deydik. Orada belediye başkanımız yok diye orayı seçtik. Halk demokrasi kültürümüzü görsünler istedik. Belediye başkanlarının halkına nasıl hesap verdiklerini görsünler istedik. İhaleleri nasıl yapıyoruz görsünler istedik. Yaşanan ekonomik buhran nedeniyle kış aylarında vatandaşlar perişan. Önce hükümete çağrı yaptık, zammın altında insanlar ezilir, kara kış fonu kurun, destek verin fakire fukaraya, benim değil senin oyun artacak dedim; yapmadılar. Ama biz belediye başkanlarımıza çağrı yaptık. Sağ olsunlar belediye başkanlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Belediye başkanlarıma teşekkür ederim, baskılara rağmen tarih yazıyorlar. 3 Kasım – 17 Aralık arasında 80 bin 450 aileye nakit yardımı yapılmış. 455 bin 630 aileye gıda yardımı yapılmış. Isınma yardımı yapılmış… 210 binden fazla öğrenciye eğitim ve kırtasiye yadımı yapılmış.

Doğruyu biz yapıyoruz. Bizi gör o zaman kardeşim. Yanlışın faturası doğrudan yönettiği vartandaşa çıkıyor. Ona bakmak lazım.

Kayseri’de, ticaret odasını ve sanayi odasını ziyaret ettik. Sorunları dinledik, çözümlerimizi anlattık. Önünü göremiyorlar, biliyoruz. Dövizdeki oynaklıktan maliyetlerini oluşturamıyorlar, siparişler durdu. Bunlar bir şekliyle anlatıldı. Bırakın yarını, 1 saat sonra ne olacak kimse bilmiyor. Böylesine istikrarsız bir ortamda herkes durmuş vaziyette. Ciddi bir sorun var. Bu sorunun çözülmesi lazım.

Sorunun temeli; güvendir. Eğer bir ülkenin vatandaşları kendisini yöneten siyasi otoriteye güven duymuyorsa artık o kişiler o ülkeyi sağlıklı yönetemezler. Var olan iktidar, bir güven ortamı yaratabilir mi? Yaratamaz. Her kafadan bir sesin çıktığı bir yapı içinde güven ortamı oluşturamazsınız. Kıyamet kopardılar dış güçler diye, yeni atanan Hazine Bakanı, dış güçler falan yok, biz bilinçli olarak doları yükseltiyoruz dedi. En iyi Hazine Bakanı bilir, Tarım Bakanı bilmez. Devletin hazinesinden sorumlu olan bakan bilir, o da diyor ki ortada dış güçler yok, bizim politikamız bu diyor. Türkiye’nin stratejiye ihtiyacı var. Önümüzdeki 40 yılı planlayacak stratejiye ihtiyaç var. Yarını göremiyorsanız strateji oluşturamazsınız. Devlette adaleti ve liyakati yok ettiyseniz zaten devleti yönetemez, güven sağlayamazsınız.

Vatandaş mahkemeye, adliyeye, savcıya güvenmiyorsa o ülkede adalet yoktur, güven sorunu vardır. Devleti yöneten kişilerin önce kendisini bilmesi lazım. Kendisini bilirse, devleti sağlıklı yönetir. Neyi bilip neyi bilmediğini iyi bilirse devleti iyi yönetir. O nedenle taş giyen baş akıllanır demişler. Niçin? Çünkü sorumluluk üstlendiğinin farkına varır. Her şeyi ben bilirim dediğiniz zaman kişi kendisini bilmez, ne olduğunu da bilmez. Kişinin kendisini bilmesi, eksikliğini, hatalarını da bilmek demektir.

AK Partili kardeşlerim, MHP’li kardeşlerim; bu söylediklerimde bir yanlışlık, kusur varsa söyleyebilirsiniz. Şu kürsüde her zaman doğruları dile getirmeye çalıştım. Doğrulardan korkmaması lazım devletin. Devlet liyakatle yönetilir dedik, akrabayı talukat ile değil. Devlet bir kişinin malı, şirketi değildir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İBB Duyurdu: ‘Askıda Fatura’da Ödemeler 44 Milyonu Aştı

İBB’nin ihtiyaç sahipleri için başlattığı ‘Askıda Fatura’ uygulamasında ödenen su, elektrik ve doğalgaz faturası miktarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir