24 Mayıs 2022, Salı

Kılıçdaroğlu: Zam+Zam+Zam=Recep Tayyip Erdoğan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) partisinin grup toplantısında açıklama yapıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“84 milyon insanın derdi var. Bir avuç kişi dertsiz ama 84 milyonun derdi var. Herkes perişan vaziyette, ben onların sözcülüğünü yapıyorum. Çözümsüz eleştiri doğru değildir. Çözümü de dile getireceksiniz. Sizin çözümlerinize halk da destek veriyor.

Belediye başkanlarımız bütün engellemelere, baskılara rağmen başarılı görev yapıyorlar. Şikayet etmeyeceksiniz, engelleri aşıp halka ulaşacaksınız. Bulunduğunuz yerlerde bir çocuk dahi yatağa aç girmeyecek. Herkesin güvencesi o kentin belediye başkanı olacak, valisi, kaymakamı, cumhurbaşkanı, bakanı değil, belediye başkanlarımız olacak.

Saydıklarımda adalet duygusu yok, onlara ulaşamazsınız. Muhtarlarla iş birliği yaparak ulaşabilirsiniz. Kara kış fonu dolayısıyla 4 milyon 480 bin 466 aileye yardım yapıldı, gıda, nakdi, eğitim, kırtasiye, ulaşım, ısınma yardımı… Toplam 3 milyardan fazla yardım yapıldı.

5 Nisan Avukatlar Günü… Hakim var, iddia makamı var ve savunma var. Yargı bu üçlüden oluşuyor. Avukatlar yargı bağımsızlığı konusunda endişe taşıyor, ücretleri konusunda endişe taşıyor. Bugün grup başkan vekillerimiz bunu gündeme getirecekler, bakalım iktidar ve küçük ortağı ne söylüyor avukatlar konusunda, bizler ne söylüyoruz.

Her yerde ceplerim kağıtlarla doluyor. Ya iş istiyorlar ya dertlerini dile getiriyorlar. Manisa’da bir kağıt verdiler, şöyle diyor: ‘Biz ne şartlarla çocuklarımızı nasıl okuttuğumuzu bir Allah bir de biz biliriz. Ailelerimizin desteği ile bir öğretmen ailesi olarak 15 yıl Sivas’ın köyünde kız çocuklarımız kimseye boyun eğmesin diye mücadelemizi verdik, atanamadılar. Çok yıprandık, umudumuzu kaybetmek istemiyoruz.’

Atama bekleyen öğretmenler gibi sağlıkçılar da var. Buradan atama bekleyen öğretmenlere, sağlıkçılara söylüyorum, biraz sabredin, az kaldı, kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız. Herkesin işi ve gücü olacak!

2021 yılını sağlık çalışanları yılı olarak belirlemişti hükümet, ama sağlıkçıların dünya kadar sorunları var, o sorunları aşacağız.

Emekli polisler de aramızda. Hiç merak etmeyin, emniyette, yasa dışı talimatları kim verirse devri iktidarımızda onun hesabını verecek. Haklının yanında olun, hukukun, adaletin yanında olun. Bunların gereğini yapın. Angarya işler de sizlere verilmeyecek.

Zam haberleri havuz medyası hariç her yerde var. Ama herkes biliyor ki mutfaklarda, depolarda yangın var. Otobüs şoförleri büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Kamyon şoförleri, TIR şoförleri de mağdur. Yağmur gibi zamlar gelecek, eski tarifeden gidecek… Bayram geliyor insanlar bayrama gidip gitmemekte tereddüttüler. Uçak daha ucuza geliyor. Uçağa devlet desteği var, trene devlet desteği var, otobüse devlet desteği yok. Rekabeti eşit koşullarda yap. Uçağa yardım yaparsan otobüse kimse binmez. Binlerce otobüs var. On binlerce çalışan var.

Zamlar yağmur gibi geliyor ama TÜİK açıklama yaptı, tüketici fiyatları yüzde 61, üretici fiyatları yüzde 115 arttı diyor. TÜİK doğruları söylemiyor. Bunun çok daha yüksek olduğunu biliyoruz. ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 143. Evet, gerçek. Patatese yüzde 207 zam geldi, salatalığa yüzde 193, patlıcana yüzde 185, margarine yüzde 160 zam geldi… Yüzde 61 doğru mu? Köpüre yüzde 221, mazota yüzde 210, LPG’ye yüzde 193, benzine yüzde 161 zam geldi. Doğru rakam yüzde 143. Enflasyon aldı gidiyor. Hükümet bu konuda ‘fedakarlıkta bulunun’ diyor. Enflasyon en haksız ve en acımasız vergidir. Bütün ekonomi kitapları yazar.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.