1 Temmuz 2022, Cuma

Kılıçdaroğlu’ndan İkizdere Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

Herkes gelişmelerden büyük kaygı duyuyor. Şu soru ciddi ciddi soruluyor artık: Ne olacak bu memleketin hali? Hiç kaygı duymayın, bu ülkede hepimiz birlikte Türkiye’yi. aydınlığa çıkarmak için mücadele edeceğiz. Demokrasi dediğimiz de budur zaten. Kirlenen Türkiye’yi temizleme görevini tarih bize verecektir, bu bizim görevimiz.

Türkiye neden bu hale geldi 19 yılın sonunda? İnsanlar neden ayrıştırılıyor? Hangi siyasi akıl bunu yapıyor? O siyasi akla akılsızlık demek lazım aslında. Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye bu kadar kirlenmemişti.

İktidara geldiklerinde yoksulluk olmayacaktı, diz boyu. Yolsuzluk olmayacaktı, artık AK Parti deyince eşittir yolsuzluk… Yasaklar olmayacaktı, Türkiye yasaklar ülkesine döndü.

Gerek ben gerek milletvekili arkadaşlarım vatandaşlarla bir araya geliyoruz zaman zaman. Geçen cumartesi Twitch yayınında gençlerle bir araya geldik. Onlara sözüm oldu.. Hepinizin huzurunda büyün milletvekili arkadaşlarım dinlesin diye, bazılarını tekrarlamak istiyorum:

Gençler, istediğiniz özgürlüğü size vereceğim. Öyle bir özgürlüğe kavuşacaksınız ki iktidara getirdiğiniz kişiyi gerekirse en sert şekilde eleştirebileceksiniz. Sabahın köründe kapınız çalınıyorsa onun polis değil, sütçü olduğunu anlayacaksınız.

KYK’dan kredi almışlar, büyük bir kısmı işsiz. Erdoğan’ın iki eli onların yakasında. İşe girmemiş, nasıl ödeyecek? Onlara CHP adına söz verdim. İktidara geldiğimizde faizlerin tamamını sıfırlayacağız. İş bulduktan sonra taksitlerle ödemelerine imkan sağlayacağız.

19 yılda yurt sorunun çözemedi. En geç bir yıl içinde Türkiye Cumhuriyeti devletinde öğrenciler için yurt sorunu kalmayacak.

En geç iki yıl içinde internetsiz hiçbir hane kalmayacak. Bu rezalete de son vereceğiz.

Avrupa’nın en ağır işleyen internet sistemine en yüksek parayı ödüyoruz. Buna da son vereceğiz.

KPSS sınavında sözlüyü bitireceğiz. Kim başarılı olursa…

Tarımın olduğu yerde ziraat mühendisi göndereceğiz. Çiftçiye yardım edecek. Veteriner görevlendireceğiz. Çiftçi bekliyor…

Dijital ticaretin önündeki engelleri kaldıracağız.

Üniversiteler kendi rektörlerini kendileri seçecek, oraya siyaseti bulaştırmayacağız.

Gençlerin çevre konusundaki duyarlılığını biliyorum, ilgililer. İkizdere’de direnen kardeşlerimize sevgilerimizi gönderiyoruz bu vesile ile. Gençlere söz verdim, yaşadığınız kente asla ihanet edilmeyecek. Güzel bir Türkiye’de, güzel bir ortamda yaşayacaksınız. Doğayı koruduğumuzu göreceksiniz.

CHP iktidarında hiç kimse ötekileştirilmeyecek, herkes düşüncesini ifade edecek.

Çay üretimi başladı, üreticiler şikayetçi. Ya çay kanununu neden çıkartmıyorsunuz? Rizeli kardeşim, AK Parti milletvekillerine çay kanununu sormuyor musunuz? Beceremiyorlarsa söz ben hazırlayacağım. Ama çay kanununu hazırlarken, çay üreticileri ile bir araya geleceğiz.

Kota ve kontenjanın kaldırılması lazım. Çayda taban fiyat uygulaması olması lazım. Bir rakam açıklıyorlar ama bu tavan olarak anlaşılıyor, herkes onun altında satıyor. Çay ithalatı uygulamasına da son verilmesi lazım. Çay Türkiye’de kardeşim. Geleceğim Rize’ye… Sizinle, kanaat önerlerinizle konuşacağım. Türkiye’nin sorunları nasıl çözülür anlatacağım. Çay konusunda Rize önemli bir bölgedir.

(Esnafın ekonomik sorunları) Karar alma konusunda oturup düşünemiyor iktidar. Kimse bu yanlıştır diyemiyor Sayın Erdoğan’a. Çünkü fırça yiyecek… Düşüncesini açıklayana hakaret ediyor. Böyle bir devlet yönetimi olmaz.

Esnafa ödenecek para 4 buçuk milyar lira civarında toplamda. Parayı nereden karşılayacaklar? Hazine tam takır, para yok. 128 milyar dolar da gitti. Yeni bir IBAN açsalar Kılıçdaroğlu var, el avuç açtınız diyecekler. En çok tüketilen ürünlere insafsız zam yapalım dediler ve karar aldılar. Akaryakıtta ÖTV’ye zam yaptılar. Karar alan o, her şeyden sorumluyum diyen o… Vatandaştan 12 milyardan fazla para toplanacak 7 ayda. Ama esanfa bir kezlik 4 milyar 600 milyon lira verecek. Diğer para cepte.

Yandaş müteahhitlere verdiği parayı hiç aksatmıyor. Benzine, mazota, LPG’ye insafsız zam yaptılar ama bir şey daha yaptılar, 5li çetenin de içinde olduğu elektrik dağıtım şirketine, devletin elektriğinden indirim yaptılar. 21 kişiye olağanüstü avantaj sağlıyorsun, esnafa gelince elin titriyor. Bunlar kesinlikle devleti yönetemiyor.

Pandemi sürecinde bir kanun çıkardılar 17 Nisan 2020’de. Fahiş fiyat artışı kurulu kurmuşlar. Siz yaptınız zaten bunu

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.