8 Aralık 2021, Çarşamba

Kılıçdaroğlu’ndan Seçim Açıklaması

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Er ya da geç milletimizin önüne seçim sandığı konulacak. Az kaldı. İlk seçimde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız ve Türkiye’nin tüm sorunlarını çözüme kavuşturacağız. Sorunlardan korkmuyoruz. Yurttaşlarımızın oylarından çok sorunlarına talibiz. Çok işimiz var, telafi edeceğimiz çok hasar var. Halkımızla yürüyecek çok yolumuz var.” dedi.

Türkiye’deki tüm toplumsal sorunu çözeceklerini söyleyen Kılıdaroğlu, “Başta on yıllardır çözülemeyen Kürt sorunu olmak üzere, tüm toplumsal sorunlarımızı demokrasi temelinde ve TBMM çatısı altında çözeceğiz. Tüm sorunların çözümünü yurttaşlarımızın bilgi ve denetimine açık bir şekilde gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı basına kapalı gerçekleştirilirken PM’ye sunulan MYK raporunda Kılıçdaroğlu’nun gündeme ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

DIŞ POLİTİKA DEĞERLENDİRMESİ

Halihazırda 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere 5 milyondan fazla sığınmacıyı topraklarında barındıran Türkiye’nin, Afganistan kaynaklı yeni kontrolsüz göç akınlarıyla karşı karşıya olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Biz CHP olarak Türkiye’nin göç sorununu iki sene içerisinde çözeceğimizi ilan ediyoruz. Sığınmacıları ülkelerine davulla zurnayla uğurlayacağız. Kimsenin burnu kanamayacak, göç dalgaları sonucunda ortaya çıkan sosyal ve ekonomik sorunların tırmandırdığı toplumsal gerilim son bulacak.” ifadesini kullandı.

“Dış politikada Türkiye Cumhuriyeti’nin, bölgesel ve küresel barışın öncülüğünü yapan itibarlı konumunu tekrar kazanması ve kontrolsüz göç sorununun barış içinde çözülmesi için son derece kararlıyız.” görüşünü aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bunu başarabilmek için hem yurdumuzda hem de uluslararası toplumda gerekli girişim ve çalışmaları başlatacağız. Öncelikle mevcut iktidar döneminde ortadan kalkan sınır güvenliğimizi yeniden tesis edeceğiz. Türkiye’nin göç dalgaları için aracı bir ülkeye dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Sınırda gerçekleştirilen ve mazlumların canını tehdit eden her türlü insan kaçakçılığı faaliyetiyle mücadele edeceğiz. Başta göç sorununu birlikte çözeceğimiz Suriye olmak üzere sarayın siyasi ve ideolojik sebeplerle ilişkiyi kopardığı bütün bölge ülkeleriyle diplomatik ilişkileri yeniden başlatacağız. Suriye ile karşılıklı olarak büyükelçiliklerimizi açacağız. Suriyeli sığınmacıların kendi ülkelerine döndüklerinde can ve mal güvenliklerini garanti altına alacağız. Biz Avrupa’dan gelen mali kaynakların, göçe kaynaklık eden ülkelerde altyapı hizmetlerinin tekrar inşa edilmesi ve barışın sağlanması için kullanılmasını istiyoruz. Bu sayede sığınmacıların ülkelerine geri dönebileceği şartlar oluşacak.”

Orta Doğu konusunda çok somut bir önerileri olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nın (OBİT) kurulması için bir girişim başlatılmasını savunduklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Bölgenin kendi içinden ve kendi dinamiklerinden üretilmesi lazım. Gelirsiniz Türkiye, Suriye, Irak ve İran olarak bir araya, bölgenin başlıca sorunları nedir, terör ve göç, oturursunuz, pekala bu sorunların kaynağında çözülmesi için nasıl bir iş birliği ve ortak anlayış oluşturabileceğinizi konuşursunuz.” değerlendirmesini yaptı.

“BAĞDAT’A, TAHRAN’A, ŞAM’A HEYETLER GÖNDERMEYİ PLANLIYORUZ”

Geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında bir heyeti Irak’a gönderdiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, heyetin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Irak Türkmen Cephesi yetkilileri ile de bir araya geldiklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Büyük bir ilgiyle karşılandı bu ziyaret. IKBY’ye yaptığımız ziyareti tüm muhataplarımız yeni bir başlangıç olarak gördüklerini, partiler arası temasların sürdürülmesi gerektiğini düşündüklerini, kendilerinin de iadeiziyaret için heyetler göndereceklerini belirttiler.” açıklamasında bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz, Irak’ta seçimler yeni yapıldı. Yeni hükümetin kurulmasını takiben bölgeye bu tür parti heyeti ziyaretlerimizin devam edeceğini, Bağdat’a, Tahran’a, Şam’a da bölgeye yönelik barışçı vizyonumuzu anlatmak üzere heyetler göndermeyi planladığımızı şimdiden vurgulamak isterim. Biz bölgemizde barış istiyoruz. Barışı sağlamanın en doğru yolunun da diyalog olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin toplumsal barışını ve huzurunu sağlayacağız, tüm toplumsal sorunları çözeceğiz. Başta on yıllardır çözülemeyen Kürt sorunu olmak üzere, tüm toplumsal sorunlarımızı demokrasi temelinde ve TBMM çatısı altında çözeceğiz. Tüm sorunların çözümünü yurttaşlarımızın bilgi ve denetimine açık bir şekilde gerçekleştireceğiz.

Er ya da geç milletimizin önüne seçim sandığı konulacak. Az kaldı. İlk seçimde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız ve Türkiye’nin tüm sorunlarını çözüme kavuşturacağız. Sorunlardan korkmuyoruz. Yurttaşlarımızın oylarından çok sorunlarına talibiz. Çok işimiz var, telafi edeceğimiz çok hasar var. Halkımızla yürüyecek çok yolumuz var.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İmamoğlu Reuters’a konuştu: Aday olacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, genel seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği sorusuna, ‘adaylık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir