1 Temmuz 2022, Cuma

Kilise Çanlarını ‘Gereğinden Fazla’ Çalan Rahibe 2 Bin Euro Para Cezası

İtalya’nın Floransa kentindeki bir klisede görevli rahip, kilise çanlarını gereğinden fazla çaldığı için uzun süredir halkın tepkisini çekiyordu. Yargıya intikal eden olayda rahibe 2 bin euro para cezası verildi.

Euronews’in İtalyan basınından aktardığına göre, Floransa kentinin doğusundaki Santa Maria kilisesinde görevli rahip Don Leonardo Guerri, yıllardır kilise etrafında yaşayan halktan şikayet alıyordu.

Halk, uzun yıllardır her gün sabah 8 ile akşam 9 arasında çalan çanların çalışmalarına, dinlenmelerine ve uyumalarına engel olduğunu söylüyordu.

Durumdan şikayetçi olanlar, en çok da tatil dönemlerinde her yarım saatte bir çalan çanların kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.

Bu nedenle dört yıl boyunca yetkililere verilen şikayet dilekçeleri nihayet sonuç verdi Şikayetlerin ardından yapılan gürültü kirliliği testlerinden sonra, çevre koruma ajansı, rahip Guerri’ye 2 bin euro para cezası kesti.

Rahip Guerri, bundan sonra sadece kilisede yapılan ana ayinler ve akşam 18.00’da gün sonu ayini için çan çalabilecek.

Toskana genelinde çan seslerine yönelik artan rahatsızlık üzerine Floransa Başpiskoposu Kardinal Giuseppe Betori, 2014 yılında kiliselere gönderdiği yazıda ses seviyesinin kontrol altına alınmasını istemişti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.