6 Aralık 2021, Pazartesi

Küba Aşısı Abdala’nın İlk Sevkiyatı Venezuela’ya Ulaştı

Küba’nın Kovid-19’a karşı geliştirdiği “Abdala” aşısının ilk sevkiyatı Venezuela’ya ulaştı. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Rodriguez, “Bugün Küba, aşı adaylarıyla birlikte etik, ahlaki, bilimsel ve teknolojik dersler veriyor. Halkların iradesine karşı gelebilecek hiçbir abluka yoktur” dedi.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Küba ile yaptıkları anlaşmanın bir parçası olarak Abdala aşısının ilk partisinin ülkeye geldiğini bildirdi. Küba’nın Kovid-19 ile mücadelesinin taktire şayan bulduklarını vurgulayan Rodriguez, “Dünyadaki en iyi etkinliklerden birine sahip olağanüstü bir aşıdır. Bugün Küba, aşı adaylarıyla birlikte etik, ahlaki, bilimsel ve teknolojik dersler veriyor. Halkların iradesine karşı gelebilecek hiçbir abluka yoktur” dedi. Rodriguez, Abdala aşısının yüzde 92’nin üzerinde bir etkinlik gösterdiğini öne sürerek, aşının ülkeye gönderilmesinde destek veren Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’e teşekkür etti.

ETKİNLİK ORANI YÜZDE 92’NİN ÜZERİNDE
Küba Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezinin (CIGB) 22 Haziran’da yaptığı paylaşımla, Abdala aşısının etkinliğinin yüzde 92,28 olduğu duyurmuştu. Merkezin açıklamasında, “Küba’nın bugün 5 aşı adayı var, yüzde 62 etkinlik ile Soberana 02 ve yüzde 92,28 etkinlik oranıyla Abdala, bunlar zaten aşı olarak kabul ediliyor. Küba, kendi öz imkanlarıyla nüfusunu aşılayan ilk ülke olacak.” denilmişti.

ADI JOSE MARTİ’NİN ŞİİR KİTABINDAN GELİYOR
Aşıya verilen bu ismin önemi Küba’nın ulusal kahramanı ve simgesi Jose Marti’nin, Küba’nın sömürgeciliğe karşı savaşına atıfta bulunarak yazdığı şiir kitabı Abdala’dan geliyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Erdoğan’ın Talebi Üzerine Kılıçdaroğlu’nun Grup Konuşmasına Erişim Engeli Getirildi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının talebi üzerine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir