3 Aralık 2021, Cuma

Marmara’daki Müsilaj Dünya Basınında

Marmara denizinde ortaya çıkan müsilaj sorunu dış basında da gündem oldu. Yabancı haber kanalları, müsilajın Türkiye kıyılarında deniz yaşamını sonlandırabileceğine işaret etti.

Marmara denizinde ortaya çıkan müsilaj, dünya basının gündeminde. Reuters, Mirror, Cnn gibi haber siteleri, sorunun ekolojik boyutuna dikkat çekti.

KİRLİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

“Deniz mukusu salgını Türkiye’de deniz yaşamını tehlikeye atıyor” başlığıyla meseleyi haberleştiren Reuters, sorunun çevresel faktörlerine değindi. Kirlilik ve iklim değişikliğinin ana etken olarak gösterildiği haberde, müsilajın denizi çöp olarak kullanmanın sonucu olduğuna değinildi. Reuters, kirlilik sorununun yanında, iklim değişikliği ile birlikte denizlerdeki yüksek ısınmanın da sorunun kaynağı olduğunu belirtti.

EKOLOJİK DENGE SARSILDI

Müsilajın deniz yaşamının yanında balıkçılık faaliyetini de felç ettiğine diikat çeken Business Insider ise haberinde kontrolsüz plankton artışının sorunun kaynaklarından olduğuna da yer verdi. Kirlenmeye bağlı olarak plankton artışının ekolojik dengeyi sarstığına işaret eden haberde, balık ağlarına dolan, 30 metre derinliğindeki deniz mukusunun balıkçılık faaliyetlerine engel olduğu belirtildi.

Dailymail sitesi ise müsilajı gündeme aldığı haberde, denizde yaşayan canlıları boğmasına dikkat çekti. Haberde, gübre atıkları ve kanalizasyon suyunun denize akmasının, plankton artışını kontrolden çıkardığı analizi yer aldı. Mirror gazetesi ise haberi İngiliz turistlerin gözde mekanlarında iğrenç deniz mukusu başlığıyla verdi.

BirGün

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Taşkın: Engelli Aylıkları Enflasyon Gerçeğine Göre Belirlenecek

CHP’nin sosyal politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, partisinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir