1 Temmuz 2022, Cuma

Melih Bulu’nun Unvanlarının Geri Alınması Talep Edildi

Boğaziçi Üniversitesi’ne Erdoğan’ın kararıyla atanan ve yine Erdoğan’ın kararıyla alınan kayyum rektör Melih Bulu’nun intihal yaptığına dair hazırlanan dosya, YÖK’e gönderildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla atanan ve yine Erdoğan’ın kararıyla alınan kayyum rektör Melih Bulu’nun intihal yaptığına dair hazırlanan dosya, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla atanan ve yine Erdoğan’ın kararıyla alınan kayyum rektör Melih Bulu’nun intihal yaptığına dair hazırlanan dosya, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderildi. Bulu 14 Temmuz tarihli kararla görevden alınmış, üniversitenin rektörlüğüne Bulu’nun yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci vekaleten atanmıştı.

45 SAYFALIK İNTİHAL RAPORU

Sözcü’den İsmail Saymaz bugünkü köşesinde intihal iddiasıyla ilgili hazırlanan rapora yer verdi. Buna göre, Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi üyeleri YÖK’ün internet sayfasından Bulu’nun doktora ve yüksek lisans tezlerini temin etti. Avrupa ve Amerika’da yaşayan, aralarında bilim insanlarının da olduğu Boğaziçililer tezleri bilimsel kriterlere göre irdeledi ve 45 sayfalık intihal raporu hazırladı.

32 KAYNAKTAN 70 AYRI ALINTIDA İNTİHAL BULGUSU

Raporda Bulu’nun doktorasında 32 kaynaktan yapılan 70 ayrı alıntıda intihal bulgusu olduğu, 59 alıntıda fikir sahibi kişiye ve esere atıfta bulunulurken tırnak işareti kullanılmadığı, bu şekilde 59 adet yanıltıcı referansın olduğu saptamalarına yer verildi. Ayrıca kelimesi kelimesine yapılan dört alıntı ise başkasına ait olduğu belirtilmeden ve kaynakçada anılmadan kullanıldığı belirtildi. Alıntılaınr tezin 40 sayfasına dağıldığı ve yüzde 30’unu oluşturduğu sonucuna varıldı.

“KENDİ İFADESİ GİBİ KULLANDI”

Raporda Bulu’nun yükseklisans tezinde de intihal olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “İlk 30 sayfada yedi yayından bloklar halinde ve yoğun alıntılar var. Yalnız yayınlara atıfta bulunarak, alıntı olduğu belirtilmeksizin, kendi ifadesi gibi kullandı. Bazı paragraflarda yazarlara atıf bulunmuyor.”

İNTİHAL TESPİT EDİLİRSE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Saymaz’ın aktardığına göre Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi’nden Avukat Hüseyin Cimşit, raporu 26 Haziran’da YÖK’e gönderdi. İntihal saptanması halinde tezin iptaline, unvanlarının geri alınmasına ve suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmesi istendi. Raporu cumhurbaşkanlığına da ileten Cimşit, 30 günlük sürede yanıt verilmezse Bulu hakkında intihalden suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’den ‘Çocuk Anne’ Raporu: Geçen Yıl 17 Yaş Altı Çocuklar 7 Binden Fazla Bebek Doğurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ülke genelinde çocuk yaşta hamile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.