29 Haziran 2022, Çarşamba

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan ‘Faiz’ Mesajı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankanın olağan genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, “Enflasyon hedefi için sıkı para politikasına uyacağız. Kalıcı düşüşe kadar faiz enflasyonun üzerinde kalacak” dedi. Kavcıoğlu’nun liradaki değer kaybı devam ederken, yaptığı konuşmadan sonra dolar düşüşe geçti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon hedefi için sıkı para politikasına uyacağız. Kalıcı düşüşe kadar faiz enflasyonun üzerinde kalacak” dedi. Kavcıoğlu, “Enflasyonu yüzde 5 seviyesine indirme hedefine sıkı sıkıya bağlıyız” diye konuştu.

Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetiminde olmayan ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ndeki (TKBB) bankaların yöneticileri ile toplantı yaptı. Kavcıoğlu’nun burada yaptığı konuşmadaki faiz mesajı öncesi 8,42 TL seviyesine kadar çıkan dolar, 8,32 seviyesine geriledi.

Konuşmasında, “Para politikasını sade şekilde uygulamaya devam edeceğiz” ifadesini kullanan Kavcıoğlu, şöyle devam etti: “Enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz.”

Kavcıoğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Önümüzdeki dönemde TCMB çatısı altında üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğimize inanıyorum. Pandemi ekonomik anlamda da güçlükler ve belirsizlikler yarattı. TCMB kanunla belirlenmiş görev ve yetkilileri çerçevesinde para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz. enflasyonu yüzde 5 seviyesine indirme hedefine sıkı sıkıya bağlıyız.

‘ENFLASYONDA DÜŞÜŞÜN KALICILIĞINI SAĞLAYACAĞIZ’

Bu hedefe varmak için kararlı ve azimli bir şekilde davranacağız. Elimizdeki araçları bağımsız şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Para politikasını sade şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Hedeflediğimiz düşük enflasyon ortamının sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışı için önkoşul olduğunun farkındayım.

Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para politikası duruşu gerektiriyor. Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız. Reform paketindeki kazanımların hayata geçirilmesi enflasyondaki kalıcı düşüş için kritik öneme sahip olacaktır.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’den ‘Çocuk Anne’ Raporu: Geçen Yıl 17 Yaş Altı Çocuklar 7 Binden Fazla Bebek Doğurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ülke genelinde çocuk yaşta hamile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.