26 Mayıs 2022, Perşembe

Moda Sahnesi Sanat Yönetmeni Aydoğan: Bağımsız Tiyatroların Yakında İflas Haberlerini Almaya Başlarız

KOZMOPOLİTİK/ Pandemi koşullarının etkisini henüz atlatamayan özel tiyatrolar, Ekonomik koşullar ve artan faturalar nedeniyle zor günler yaşamaya devam ediyor. Özel tiyatroların durumunu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle Moda Sahnesi Sanat Yönetmeni Kemal Aydoğan ile konuştuk.

Tiyatroların hem ekonomik hem sanatsal çalışmalarına değinen Aydoğan, Tek tip bir özel tiyatrodan bahsetmek mümkün değil. Bu nedenle durumları farklı farklı. Bir sermaye grubunun çevresinde kurulmuş olanlar var. Bunlara ticari tiyatro demek mümkün. Bu tiyatroların ekonomik risklerini bağlı ya da ilişkide oldukları sermaye grupları üstleniyor. Pek bir problemleri yokmuş gibi. Yaptıkları oyunlar gişeye yönelik.  Bir başka grup kamusal nitelikli sanat kurumları. Bu tiyatrolar temalarını toplumu ya da insanı ilgilendiren kavramlardan seçiyorlar. Tiyatro dili açısından konvansiyonel tiyatronun dışına çıkmaya çalışıyorlar. Bu tip tiyatrolar da ikiye ayrılıyor; Salonu olanlar ve olmayanlar. Salonu olanlar da salon kapasitesine göre üç kategoriye ayrılabilir. Büyük, orta ve küçük salon sahipleri diye. Son iki yıl pandemi nedeniyle faaliyet kesik kesik sürdü” dedi.

ÖZEL TİYATROLAR GİŞE GELİRİYLE AYAKTA KALMAK ZORUNDA

Ödenek alan tiyatrolar ile ödeneksiz tiyatro arasındaki farka değinen Aydoğan, “Ödenekli tiyatrolara bir seyircinin maliyeti yaklaşık olarak 250-300 lira buna karşılık 15 ile 30 lira arasında bilet fiyatları. Devlet Tiyatrolarının yıllık bütçesi 300 milyon lira yani 270 lirası kamu bütçesinden karşılanıyor her bir seyircinin bileti. Özel tiyatroların sermaye desteklilerinin dışında kalanlar gişeden elde ettikleri ile tiyatrolarını ayakta tutmak zorundalar. Geçen yıl 428 özel tiyatroya toplam 13.500 lira bütçe ayrıldı. İki tiyatro arasındaki fark desteklenme modeli” ifadesini kullandı.

YAKINDA İFLAS HABERİ ALMAYA BAŞLARIZ

Moda Sahnesi’ne, geçtiğimiz ocak ayında 20 bin TL, şubat ayında ise 19 bin 270 TL elektrik faturası geldi. Sahne, fahiş zamlar yapılan elektrik faturalarını ödemeyeceğini açıklamıştı. Bunun ardından Moda Sahnesi’nin elektiriği kesilmiş gelen tepkiler üzerine elektriklerin yeniden açılmıştı.

Ardı arkası kesilmeyen zamlara karşı ayakta kalabilmek için alınacak bir tedbirin olmadığına söyleyen Aydoğan, “Bu ekonomik zorluk altında bağımsız tiyatroların faaliyetlerini sürdürmeleri mümkün değil. Yakında iflas haberlerini almaya başlarız” dedi.

SEYİRCİLER MODA SAHNESİ’Nİ DUYUYOR

Kamuoyunun, halkın ve sanatseverlerin sesini duyurduklarını söyleyen Aydoğan, “Özel tiyatrolar dertlerini duyurmak isterse seyirci duyar. Ben sadece Moda Sahnesi açısından konuşabilirim. Seyirciler Moda Sahnesi’ni duyuyor” ifadesini kullandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Alaattin Çakıcı ABD’ye Gitti İddiası

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın Kanada üzerinden ABD’ye gittiği öne sürüldü. Cezaevinden çıktıktan sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.