25 Haziran 2022, Cumartesi

Moderna’dan Yeni Aşı Adımı

Covid-19’a karşı mRNA teknolojisi ile aşı geliştiren ABD’li ilaç şirketi Moderna, aynı teknolojiyi grip, Zika, HIV ve kanser için de kullanılacağını açıkladı.

Geçen yıla kadar ilaçlarının ve aşılarının hiçbiri büyük ölçekli bir denemeleri tamamlayamayan ABD’li ilaç firması Moderna, bu yıl mRNA teknolojisi ile başarıya ulaştı. Şirketin piyasa değeri 14 Temmuz’da ilk kez 100 milyar dolar oldu. 

Sputnik’in aktardığına göre Moderna CEO’su Stéphane Bancel, Covid-19 aşısının ‘sadece bir başlangıç’ olduğunu, mRNA teknolojisinin Zika, HIV ve kanser tedavisi için de faydalı olabileceğini söyledi.

Bloomberg’ün haberine göre Moderna’nın insan denemeleri sürecinde olan veya denemelerine başlanmak üzere olan toplam 10 virüs için aşısı bulunuyor. Bunlar arasında, üç tür Covid-19 aşısı, Temmuz ayında ilk insan çalışmasına başlayan mevsimsel grip aşısı ve bu yıl çalışmalara başlaması planlanan HIV aşısı yer alıyor.

Başarılı olması halinde mRNA teknolojisinin dev bir endüstriye dönüşeceğini belirten Bancel ayrıca, kalp ve ender görülen genetik hastalıkların da bu sayede tedavi edilebileceğini söyledi. Bloomberg’in aktardığına göre Moderna bu üç kategoride de testler yürütüyor.

“AŞI PAZARINI ALTÜST EDECEĞİZ”
Son 40 yılda, 50’den fazla yeni insan virüsü keşfedildi ancak sadece üçünün onaylı aşıları var. Bu durumu bir ‘fırsat’ olarak gördüğünü belirten Bancel, sektörde öncü olacaklarını belirterek “Aşı pazarını altüst edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Uzun vadede, Covid, grip ve çok sayıda solunum rahatsızlığına karşı aşı üretmeyi planladıklarını belirten Bancel, “Amacımız, her Ağustos veya Eylül ayında vurulacak tek dozluk mRNA aşıları” dedi.

BIONTECH, KANSER AŞISI İÇİN 2023’E İŞARET ETMİŞTİ

BioNTech kurucuları Uğur Şahin ile Özlem Türeci, aşı araştırmalarına yatırımın artmasının kanser aşısı çalışmalarını da hızlandıracağını belirterek 2023’e işaret etmişti. Pandemiden önce 20 kanser aşısı adayı olduğunu, ama hep finansman sorunlarından ötürü bu çalışmaların hiçbir zaman maksimum hızla yürütülemediğini aktaran Uğur Şahin, “Artık durum değişti. Covid-19 aşısından elde edilen gelir artık kanser tedavisi ürünlerine yeniden yatırım haline getirilip eşzamanlı olarak çoklu projeler yürütülebilir. Uzun zamandır yürütülen projelerin nasıl ilerleyeceğine bağlı olarak kanser aşısı adaylarından birkaçı 2023’ten itibaren kullanım onayı için dosyalarını sunmaya hazır olabilir” demişti. 

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kaftancıoğlu’ndan Mater Paylaşımı: Tarihin Çöplüğüne Gömüleceksiniz

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu sosyal medya hesabından kızıyla fotoğrafını paylaşarak Gezi Davası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.