23 Eylül 2021, Perşembe

Nijerya’da Gericilerden Senatoya ‘Şeriat’ Başvurusu

Nijerya’da gerici bir örgüt ülkenin Senatosuna güneybatı eyaletlerinde şeriat ilan etmeye çağıran bir not gönderdi

Yerel basında çıkan haberlere göre Nijerya’daki bir İslami örgüt, ülkenin Senatosuna güneybatı eyaletlerinde şeriat mahkemelerini uygulamaya koymaya çağıran bir not gönderdi. Müslüman Kongresi adlı irticai örgüt, yetkililerin “Müslüman nüfusa hitap etmek” için Yoruba konuşulan bölgelerde şeriatı getirmelerini talep etti.

Şeriat ülkenin batı eyaletlerinde zaten yürürlülükte. Bununla birlikte, Nijerya’nın güneybatısındaki Hıristiyan ve Müslümanların sayısı neredeyse eşit ve bölgede laikliğin korunması ülkede krizin önlenmesinde büyük bir pay taşıyor. 1999’da Nijerya’da şeriatın getirilmesi, Hıristiyan ve Müslüman topluluklar arasında şiddeti ateşledi.

Nijerya anayasası, ülkeyi açıkça laik bir devlet ilan etmese de, hükümetin bir devlet dinini benimsemesini yasaklar ve düşünce özgürlüğü ve vicdan özgürlüğü hakkını garanti eder. Müslüman Kongresi, Şeriat’ın yanı sıra, anayasada cinsel eşitliğin kaldırılması yargı ve yasama özerkliği, “devlet ve toplum destekli polislik” ve yerel yönetim özerkliğine odaklanan değişiklikler önerdi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Çin, Yurtdışında Yeni Kömür Santralleri İnşa Etmeyecek

Çin, küresel emisyonlarla mücadelede önemli olabilecek bir hamle olarak, yurtdışında yeni kömür santralleri inşa etmeyecek. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir