22 Haziran 2021, Salı

Özge Uyanık Suç Duyurusunda Bulundu

1 Mayıs eylemlerinde çekim yaparken Yol TV Muhabiri Özge Uyanık’ın telefonu polis tarafından yere atılarak üzerine basılmıştı. Özge Uyanık, TGS Ankara Şube aracılığıyla bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusu öncesi Özge Uyanık, Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube Yöneticisi Alican Uludağ, TGS Avukatı Meliha Selvi, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Gazeteci Rahmi Yıldırım, TGS Ankara Şube yöneticileri ve avukatların katılımıyla bir açıklama gerçekleştirildi.

Dilekçede, hukuka aykırı genelge nedeniyle Emniyet Genel Müdürü hakkında “kanunsuz emir vermek” gerekçesiyle; genelgeyi gerekçe göstererek Özge Uyanık’ı engelleyen polis memurları hakkında ise “tehdit”, “mala zarar vermek”, “görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şube Yöneticisi Alican Uludağ, görüntü yasağı genelgesi hakkında Emniyet Genel Müdürü ve Özge Uyanık’a müdahalede bulunan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti:

“1 Mayıs eylemlerini takip ederken Yol TV Muhabiri Özge Uyanık ’ın polis tarafından görevinin yapmasının engellenmesine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmaya geldik. Öncelikle Emniyet Genel Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Devamında Özge Uyanık ’a müdahalede bulunan polisler hakkında şüpheli olarak suç duyurusunda bulunacağız. Emniyet Genel Müdürü’nün gazetecilerin çekim yapmasını da yasaklayan genelgesinin konusu suç teşkil eden eylem olduğu gerekçesiyle dilekçede bu husus yer aldı.”

Uludağ, gazetecilere yönelik müdahale nedeniyle gazetecilerin görev yapamaz hale getirildiğini şu sözlerle ifade etti:

“Özge Uyanık’a yönelik eylem ise görevi kötüye kullanma, tehdit ve mala zarar verme iddiasıyla dilekçede yer aldı. Son dönemde Türkiye’de dikkat çekici şekilde gazetecilere yönelik sistematik bir saldırı söz konusu. Özellikle güvenlik kuvvetlerinin gazetecilere yönelik müdahalesi var ve gazeteciler alanda görevini yapamaz hale geldi. Örneğin son iki yılda Ankara’da Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak buna yönelik 10 eylem tespit ettik. Daha önceden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılmış bir suç duyurumuz var. Buna karşılık gazetecilere yönelik polis müdahalesi maalesef devam ediyor.”

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN İÇTİHATLARINI HATIRLATTI: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HUKUK DEVLETİNİN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR

Uludağ, Anayasa Mahkemesi’nin içtihatlarını hatırlatarak, “Basın özgürlüğü demokratik hukuk devletinin temelini oluşturuyor” ifadelerini kullandı. Uludağ ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesinin geri çekilmesi çağrısında bulundu:

“Son örnek arkadaşımız Özge’nin başına gelen oldu. Tabii ki bunda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hukuka aykırı genelgesi etkili oldu. Gazetecilere yönelik fiili müdahalelerin son bulması için hakkımızı yargı eliyle savunmayı sürdüreceğiz. Tüm bu müdahaleler Anayasa’da yer alan basın ve ifade özgürlüğüne açık şekilde aykırılık teşkil ediyor. Çünkü Türkiye demokratik bir hukuk devleti. Basın özgürlüğü de demokratik hukuk devletinin temelini oluşturuyor. Yine Anayasa Mahkemesi’nin benzer içtihatları var. Beyza Kural ve Erdal İmrek kararı var. Bu kararlarda açıkça hukuk diyor ki gazeteciler alanda görevlerini özgürce yapabilirler, buna yönelik her türlü müdahale ihlaldir ve bu müdahalede bulunan kamu görevlileri suç işlemektedir, yargılanması gerekmektedir. Bu tür eylemlerin son bulması dileğiyle bu suç duyurusunu yapacağız. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak da benzer ihlallerin takipçisi olacağız. Yargı eliyle hakkımızı aramayı sürdüreceğiz. Son bir çağrımız da siyasi iktidara: Hukuksuz Emniyet Genel Müdürü Genelgesi’nin geri çekilmesini talep ediyoruz. Gazetecilerin alanda görevlerini özgürce yapmasının sağlanmasını talep ediyoruz.”

“HİÇBİR GENELGE ANAYASANIN ÜZERİNDE DEĞİLDİR”

Uludağ’ın ardından konuşan Yol TV Muhabiri Özge Uyanık, “Nerede bir hukuksuzluk görürsek kayıt altına almaya devam edeceğiz” dedi. Uyanık, halkın haber alma hakkını savunmaya devam edeceklerini vurguladı:

“Bu genelgenin hukuka aykırı olduğu tekrar tekrar söylendi. 1 Mayıs günü bu genelge gerekçe gösterilerek çekim yaptığım telefonum alındı, yere atıldı ve üzerine basıldı. Hiçbir genelge Anayasa’nın üzerinde değildir. Bizim haber alma, haber verme hakkımızın Anayasa’yla korunduğunun bir kez daha altını çizmek için bugün suç duyurusunda bulunuyoruz. Hukuksuz genelgedeki hukuksuz talimatı uygulayan polisler hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu genelgenin hiçbir şekilde basını etkilemeyeceği söylendi ama bizim yaşadıklarımız bu açıklamalarla çelişiyor. Vatandaşın da bir hak ihlali gördüğünde bunu belgelemesi kısıtlanmamalı. Nerede bir hukuksuzluk, insanlık dışı müdahale görürsek biz bunu telefonlarımızla kameralarımızla kayıt almaya devam edeceğiz. İşimizi yapıyoruz ve  kamusal alanda görevimizi yaparken hiçbir kamu görevlisi tarafından engellenmek istemiyoruz. Yargının da basın özgürlüğümüzü koruyacak şekilde karar vermesini bekliyoruz. 1 Mayıs’ta olduğu gibi her gün halkın haber alma hakkını savunmaya ve işimizin gereğini yapmaya devam edeceğiz.”

“BASIN HÜRDÜR SANSÜR EDİLEMEZ”

“Basın hürdür, sansür edilemez.” diyen TGS Avukatı Meliha Selvi, genelgenin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve iptali için hukuki girişimleri sürdüreceklerini ifade etti:

“Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak bu genelgenin iptali için dava açıyoruz. Anayasada tanımlanan en temel haklardan birisi şudur: basın hürdür, sansür edilemez. Anılan genelge basın hürriyetini engellediği gibi basında sansürü de yaratmaktadır ve en önemlisi, basının görev yapmasını sağlamakla ve vatandaşın korunmasıyla görevli çok kıymetli polis memurlarının basınla ve vatandaşla karşı karşıya gelmesine neden olmaktadır.

Polisin görevi vatandaşa, basına karşı değil onların yanındadır. Güvenliklerini ve basın hürriyetini sağlamaktır. Dolayısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesi öncelikle polis memurlarının haksız bir şekilde müdahalelerine ve kendilerinin de zorda kalmalarına da neden olması nedeniyle de geçersizdir. Basın hürdür, sansür edilemez. Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesi anayasaya ve sıralı kanunlara aykırıdır. İptali için gerekli hukuki girişimleri sürdüreceğiz.”

“GENELGEYİ GERİ ÇEKİN”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, genelgenin geri çekilmesi yönünde çağrıda bulundu:

“Çok ciddi bir Anayasa ihlali var. İktidar ülkeyi adeta genelgelerle yöneteceği, hukuk tanımaz bir sürecin içine soktu. Bu genelge hem bir Anayasa ihlali hem basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğüne yapılan bir darbe hem de vatandaşın haber alma özgürlüğüne yapılan bir darbe. İstiyorlar ki bütün basın aynı şeyleri yazsın, aynı şeyleri söylesin, iktidarı övsün. Ama kötü giden, olumsuz, yanlış olan hiçbir şeye değinmesin. Bu genelgenin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bir genelgesi olduğunu, kendilerinin bir dahli olmadığını ifade etti. Eğer öyleyse bu genelgeyi geri çekin ve sorumlular hakkında cezai işlemi hemen başlatın. Yoksa Türkiye Cumhuriyeti Devleti her geçen gün hukuk devleti olmaktan koşarak uzaklaşıyor.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Biden-Erdoğan Görüşmesinden Sonra Biden’dan İlk Açıklama

Erdoğan-Biden görüşmesi, Biden’ın ABD Başkanı seçilmesinden sonra iki liderin baş başa bir araya geldiği ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir