27 Kasım 2021, Cumartesi

Öztrak: Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Skandaldır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısında Merkez Bankası’nın faiz indirim kararına ve ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Öztrak faiz kararının gecikmeli açıklanmasına yönelik olarak “Faiz kararı başlı başına bir skandaldır. Tam da faiz kararı alınacakken faiz bankasının trafosuna kediler mi girdi? Merkez bankasının kararı beş dakika geç açıklaması bile bir soruşturma nedenidir” dedi.

Öztrak şöyle konuştu:

“Faiz kararı başlı başına bir skandaldır. Tam da faiz kararı alınacakken faiz bankasının trafosuna kediler mi girdi? Merkez bankasının kararı beş dakika geç açıklaması bile bir soruşturma nedenidir. Merkez bankası kararı neden geç açıklamıştır? Kararı açıklamadan önce kimler dolar almıştır? Banka kasası kimler için açılıp kapanmıştır? Bunlar arasında saray ve yakınları var mıdır? Bunlar kamuoyuna açıklanmalıdır.

Bu arada karar açıklanmadan 2 gün önce yaşananlar rezalettir. Türk parasının kıymetini koruması hakkında 32 sayılı kararnamede değişiklik yapıldı. Hazinenin döviz işlemlerine üst sınır getirileceği algısı konuldu. Döviz bürolarındaki işlem yetkisindeki kimlik ibrazına değişikliği getirildi. Erdoğan’ın şahsım ve yönetiminin beceriksizliği yeni bir oksimorona sebep oldu. Sanki bir takım organize işler oldu. Yapılan bu işlemler mutlaka soruşturulmalıdır. Milleti faize ezdirmeyeceğim diyenler, milleti dolara ezdirdi.

“Dolar freni boşalmış kamyon gibi düştü”
“Yine büyük bir rezalete şahit olduk. Ekonominin kitabını yazdık diyen Erdoğan’ın elinde Türk Lirası manipülatörlerin, spekülatörlerin elinde oyuncak edildi. Dün mesai başladığında dolar dolar 10,80 kuruştu. 12.20’de 10,84 kuruştu. Bundan sonraki 1 saat içerisinde freni boşalmış kamyon gibi 10,48 kuruşa kadar düştü. 1 Saatte 36 kuruşluk düşüş sıradan bir hareket değildir. Merkez Bankası’nın kararı 5 dakika geç açıklamasının ardından dolar önce 10,73’e ardından da 10,92 kuruşa. Bunlar 12.20’yle 14.20 arasındaki 2 saatte oldu.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Erdoğan: Bu faizler düşecek; biz yüksek faize halkımızı ezdirmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de Alsancak Stadı’nın açılış töreninde konuşuyor. Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir