1 Temmuz 2022, Cuma

Pandeminin, Karbon Salınımını Rekor Seviyelere Getirmesi Bekleniyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), pandemi sonrası ekonomideki toparlanma çabasının karbon salınımını rekor seviyelere getireceğini beklediklerini açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansı, yıllık karbon emisyon miktarının, 2021 sonundan itibaren tarihin ölçülmüş en yüksek ikinci seviyesine ulaşacağını açıkladı.

Ajans, yayınladığı raporda pandemiyle beraber zayıflayan dünya ekonomisinin toparlanabilmesi için dökülecek çabanın, karbon salınımını tehlikeli miktarda yükselteceğinden duydukları endişeyi belirtti.

Ekonomik tahribatın altından kalkılabilmesi için özellikle Asya’da kullanılan kömür miktarının yüzde 4,5 artmasının, karbon salınımını ciddi oranda yükselteceği, salınımın en yüksek ölçüldüğü 2014 yılı seviyesine yükselebileceği belirtildi.


KIYAMET SENARYOSU

Rapordaki bir diğer önemli detay da gezegenin yıllık ısınma miktarındaki artış. Uzun zamandır senelik 1,5 derecelik ısınmanın bu yıl üzerine çıkılabileceği, bunun da bir kıyamet senaryosu olarak görüldüğü uzmanlar tarafından belirtiliyordu. Bu seviyede bir karbon salınımı, yıllık ısınma artışını da arttıracak bir etken olarak görüldüğü için gezegenin geleceği açısından da ciddi bir sorun oluşturuyor.

Uzmanlar, ısınma ve karbon salınımı konusundaki tehlikeye karşı devletleri gerekli sorumlulukları almaya ve Paris anlaşmasının gereklerini yerine getirmeye çağırdı. Bunun yanında yenilenebilir enerjiye yönelik talebin artması ve pandeminin ikinci dünya savaşından beri yaşanan en az enerji talebini ortaya çıkarması, rapordaki olumlu detaylar arasında yer alıyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.