24 Haziran 2021, Perşembe

Prof. Dr. Utku Perktaş: Deniz Salyası, Marmara Denizi’nin Öldüğünü Mü Gösteriyor?

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Utku Perktaş, deniz salyalarının esir aldığı Marmara Denizi’nin eşsiz bir ekosistem olarak kabul edildiğini belirterek, “Sorunun kaynağı denizdeki azotlu ve fosforlu atıkların artmasına bağlı olarak fitoplankton artışı ve denizin oksijence fakir hale gelmesi. Marmara Denizi yaklaşık 23 milyonluk Marmara nüfusunun neredeyse 20 milyonunun evsel atıklarına maruz kalan bir iç deniz. Aynı zamanda İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi sanayi anlamında gelişmiş illerimizin atık yükünü de çekiyor. Kocaeli’ndeki petrokimya endüstrisinin karbonca zengin atıkları Marmara Denizi’ne şüphesiz zarar veriyor.” diye yazdı.

Prof. Perktaş, yetkinreport.com sitesinde yayınlanan yazısında; Marmara Denizi’ndeki kirliliği, akut oluşmuş bir durum olarak tanımlanamayacağına vurgu yaparak, “İnsan nüfus artışı ve sanayileşme faaliyetlerinin Marmara çevresinde artmasına bağlı olarak adım adım kendini gösteren ve artık süreklilik kazanan bir durum. Kirliliğin tehlikeli boyutlara ulaştığına ilişkin haberler çok yakın tarihlerde yerli basında duyurulmuştu. Mesela, 2020 yılının 25 Aralık tarihinde İstanbul’un Caddebostan sahiline vuran kırmızı yosunlar Marmara Denizi’ndeki kirlilik göstergelerinden biriydi. Aynı tarihlerde Zeytinburnu açıklarında havadan yapılan çekimler Marmara Denizi’ndeki kirliliği belirgin biçimde ortaya koymuştu” ifadelerini kullandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İstanbul’da Onur Yürüyüşü Başvurusuna Valilikten Ret

İstanbul Onur Yürüyüşü grubu, İstanbul Valiliği’ne yapılan başvurunun bugün reddedildiğini açıkladı. İstanbul Onur Yürüyüşü grubu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir