30 Haziran 2022, Perşembe

PTT İşçileri Sirkeci’de Açıklama Yaptı

PTT-SEN üyesi Kod 29’la işten atılan PTT işçileri İstanbul PTT Başmüdürlüğü önündeki direnişlerinin 110. gününde taşeron işçilerinin taleplerini dile getiren bir açıklama yaptı.

Kod 29’la işten atılan PTT işçileri, direnişlerinin 110. gününde İstanbul PTT Başmüdürlüğü önünde eylem yaptı. Açıklamada işçiler “Eylemlerini direnişin sürdüğü her ilde PTT Başmüdürlükleri önüne taşıyacaklarını” belirttiler.

Açıklamada işçiler PTT-SEN’de örgütlenerek haklarını aramaya çalıştıkları vurgulanarak şunlar ifade edildi:

“Biz taşeron işçilerin bu mücadelesinin bir bedeli olacağını en başından beri biliyorduk. Bu bağımsız sendikalaşma çanamız ve ulaştığımız başarı PTT Yönetimini, Taşeron Şirketleri ve sarı sendikaları öyle korkutmuş olacak ki geçtiğimiz Ağustos ayında başlayan yeni ihale dönemiyle birlikte yöneticilerimizin bir kısmının sözleşmeleri yenilenmedi. Devam eden süreçte ise kalan yöneticilerimiz ve birkaç işyeri temsilcimiz ya ücretsiz izne çıkarıldı ya da KOD29’la işinden edildi. Bu saldırının en büyük sebebi herkesin küçük gördüğü başaramazlar dediği taşeron işçilerin bağımsız sendika PTT-SEN’in önceki dönem iki şirketle Toplu Sözleşme imzalaması, taşeron işçilerin neredeyse PTT’nin kendi sözleşmeli personeli kadar maaş almasını sağlamasıdır. Kime ne kadar dert olursa olsun PTT Taşeron tarihinde kimsenin başaramadığını bağımsız sendika olarak biz başardık Toplu Sözleşme imzaladık ve hiçbir taşeron işçi bunu bir an olsun unutmuyor.”

Direniş süresince ülke gündeminde olan gelişmelere değinilen açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Gelinen noktada Park Konak şirketinin sendika yetkimize yapmış olduğu itiraz da ilk mahkeme ve istinaf mahkemesi tarafından sendikamızın yetkisi tespit edilmiş Yargıtayın kararı onaması beklenmektedir. Tüm Ege Bölgesinde Toplu Sözleşme şartlarımızı belirlemek adına üyelerimizle toplantılarımız başlamıştır. Marmara Bölgesinde yetkimize itiraz eden Saf ve Avrasya şirketiyle olan yargı sürecimiz devam etmektedir.

Önümüzdeki süreçte öncelikle bir koldan, yargı ve toplu sözleşme süreçlerimizi her bir üye arkadaşımızla istişare etmek, onların taleplerini dinlemek adına Ege ve Marmara’da bulunan tüm merkezlerimizi ziyaretlerimizi gerçekleştirirken bir koldan da direnişimiz boyunca bize maddi manevi destek sağlayan Türkiye’nin farklı bölgelerinde sarı sendikaların pençesinden kurtulamayan işçi kardeşlerimizle görüşebilmek adına direnişimizi tüm illerdeki PTT merkezleri önüne taşıyacağız.

Tüm saldırılara, baskılara, zorbalıklara rağmen taşeron işçilerin kurmuş olduğu bağımsız PTT-SEN sendikası tüm yönetimi ve dört binden fazla üyesiyle burada. Herkes bilsin ki PTT’de tek yetkili sendika PTT-SEN’dir. Tüm Taşeron İşçi kardeşlerimize sözümüzdür, karşımıza kim çıkarsa çıksın haklarımızı söke söke alacağız ve Toplu Sözleşmelerimizi alacağız.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.