8 Aralık 2021, Çarşamba

Ramaphosa: Yoksul Ülkeler Savunmasız Durumda

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, “Zengin ülkelerdeki milyonlarca insan aşılanırken, daha fakir ülkelerdeki milyarlarca insan enfeksiyon, hastalık ve ölümlere karşı savunmasız durumda” dedi.

Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, 74. Dünya Sağlık Meclisi (WHA) toplantısında yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının üstesinden gelmek için dünya liderlerini aşı tedarikinde yoksul ülkelerle daha zengin ülkeler arasındaki eşitsizliğin önüne geçmeye çağırdı.

Etkili ve küresel Covid-19 aşılama çalışmalarının hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Ramaphosa,”Düşük ve orta gelirli ülkeler dahil olmak üzere dünya genelinde aşı üretimini acilen arttırmalıyız” ifadesini kullandı.

Ramaphosa, aşıların fikri mülkiyet hakkının herkesle paylaşılmasının önemine dikkati çekerek, “Zengin ülkelerdeki milyonlarca insan aşılanırken, daha fakir ülkelerdeki milyarlarca insan enfeksiyon, hastalık ve ölümlere karşı savunmasız durumda” diye konuştu.

Ayrıca Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramaphosa, daha güvenli ve daha adil bir yaşam inşa etmenin HIV, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklar ile bulaşıcı olmayan hastalıklar, anne, yenidoğan ve çocuk hizmetleri için entegre hizmetler sunmakla ilgili olduğuna inandığını belirtti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP 2022 Bütçesine Şerh Düştü

Muhalefet partileri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve Genel Kurul’da 12 gün sürecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir