22 Haziran 2021, Salı

Rusya’dan “Kıbrıs Sorunu” Açıklaması

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanski, Kıbrıs konusuna ilişkin, “Belki de garantörler sisteminde reform düşünmeliyiz” dedi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanski, “Kıbrıs sorunun” çözümüne ilişkin, “Belki de garantörler sisteminde reform düşünmeliyiz çünkü bazen çözümün bir parçası değil sorunun bir parçası haline geliyorlar” dedi.

AA’nın aktardığına göre, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Polyanski, Kıbrıs konusuna ilişkin de değerlendirmede bulundu.


‘NE İSTEDİKLERİNE TARAFLAR KARAR VERİR’

Polyanski, Rusya’nın Kıbrıs konusunda pozisyonundan değişmediğini ve BM Güvenlik Konseyi kararına dayalı iki toplumlu iki bölgeli federal bir çözümü desteklediklerini belirterek, “Belki de garantörler sisteminde reform düşünmeliyiz çünkü bazen çözümün bir parçası değil sorunun bir parçası haline geliyorlar. Bu bizim değerlendirmemiz ve gizlemiyoruz da ama tabii ne istediklerine taraflar karar verir” ifadesini kullandı.

BM öncülüğünde, garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında düzenlenen gayriresmi Kıbrıs konulu konferansın sona ermesinin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, resmi görüşmelerin başlaması için “yeterli ortak zemin” bulamadıklarını ancak tarafları yakın zamanda 5+1 formatında bir araya getirmeyi planladığını açıklamıştı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Devlet Hastanesindeki Kamu Zararını Haber Yapan Gazeteci Darp Edildi

Samsun’un 19 Mayıs ilçesindeki devlet hastanesi hakkında haber yapan muhabir inşaatın yüklenici firmasının çalışanları tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir