24 Ekim 2021, Pazar

‘Sakalımı kesmediğim için İBB’den kovuldum’ demişti! Gerçek bambaşka çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sakalını kesmediği için çıkarıldığını öne süren zabıtanın kutsal mekana sakalsız girdiği ve bir işletmesi olduğu ortaya çıktı.

OdaTV’den Uğur Can Biçer’in haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nda görev yapan Fatih Pune, sosyal medya hesabından sakalını kesmediği gerekçesiyle işten atıldığını öne sürdü.

Pune, “Onurumuzla çalıştığımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’ndan bugün itibariyle inancımız gereği Sakal-ı Şerif-i kesemediğim için iş hakkımı inanç özgürlüğünü savunanlar tarafından fesh edilmiştir. Bize bu onuru Yaşatan Rabbime sonsuz şükürler olsun” diye yazdı.

Memurların Türk Ticaret Kanunu’na göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamayacağı yönündeki hükme rağmen Pune’nin Tarabya’da kuruyemiş dükkanı olduğu ortaya çıktı.

Sakal bahanesi öne süren Pune’nin kutsal mekanda dahi sakalını kestiği görülürken görevi başında sakallı olması dikkat çekti.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre Fatih Pune, 2017 yılında Hizmet Personeli olarak ihale kapsamında göreve başladı.

İhale personeli olarak sivil kıyafetli olarak görev yapılabiliyorken taşeron personellerin kamuya geçirilmesi kararı sonrası 2020 yılında KHK dosyası kapsamında (Güvenlik Sistemleri Teknisyeni) İSPER bünyesine geçiş yaparak kamu personeli oldu.

KABUL ETMEDİ
KHK kapsamında kamu personeli olarak görev yapmaya başlamasıyla birlikte görevli diğer tüm personel gibi şirketi İSPER ile yapmış olduğu sözleşme, görev tanımı ve KHK dosyası şartnamesi gereği yerine getirmesi gereken yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul etmedi.

İş sözleşmesi, görev tanımı ve teknik şartname gereği bulunmuş olduğu pozisyon için belirlenen kuralları kabul etmediğinden kendi talebi ve isteği ile İSPER dosyası kapsamında sivil olarak görev yapabileceği başka bir pozisyon olan Hizmetli Kamu Kuruluşları kadrosuna geçiş yaptı.

5 YEVMİYE CEZASI
Kendi isteği ve talebi ile yapmış olduğu kadro değişikliğine rağmen; yeni kadrosunun da görev tanımını imzalamayarak yasal gereklilikleri tamamlamadı.

Hakkında görev tanımını imzalamadığı gerekçesi ile disiplin soruşturması başlatıldı.

İSPER Disiplin Kurulu kararı ile 5 yevmiye kesilmesi cezası aldı.

Bu süreçte birim içerisinde sivil olarak çalışabileceği Daire Zabıta Amirliği’nde odacı, Deniz Zabıta Amirliği’nde gece görevlisi olarak görev yaptı.

İş arkadaşlarıyla yaşadığı sorun nedeniyle amirlerince uyarıldı ve farklı birim olan Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü’ne gönderildi.

YENİ GÖREV YERİNİ BEĞENMEDİ
Yeni görev yerine ev adresinin uzaklığını gerekçe göstererek görev yerine gitmeyi kabul etmedi ve istihdam edildiği Hizmetli Kamu Kuruluşları pozisyonuna ait görev tanımını imzalamadı.

Bunun üzerine bir kez daha hakkında soruşturma başlatıldı.

Fatih Pune’nin, İSPER Disiplin Kurulu kararı ile iş akdine son verildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BloombergHT: Benzinin Litresi 44 Kuruş Zamlanacak

Pazartesi gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litresinin 44 kuruş zamlanacağı belirtildi. Dolar/TL kuru ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir