20 Ekim 2021, Çarşamba

Sayıştay’dan Kamu İdarelerine Zayıf Not

Sayıştay, 2020 yılında denetime alınan kamu idarelerini stratejik yönetim, kurumsal risk yönetimi ve iç kontrol sistemleri kapsamında değerlendirdi. Denetlenen 96 kamu işletmesi 100 üzerinden 61 puan alarak sınıfta kalırken, valiliklere bağlı yedi Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın ortalama puanı yalnızca 24 oldu.

Kamu işletmeleri, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile yatırım izleme koordinasyon başkanlıklarındaki plansızlık, Sayıştay’ın denetimlerine yansıdı.

SAYIŞTAY’DAN KAMU İŞLETMELERİNE KIRIK NOT

Sayıştay’ın 2019 ve 2020 yılı faaliyetlerini içeren raporunda, kamu idarelerine stratejik yönetim konusunda verilen ortalama puanlar paylaşıldı.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Sayıştay’ın, “Stratejik Yönetim, Kurumsal Risk Yönetimi ve İç Kontrol Sistemi Analiz” isimli çalışmasının sonuçlarına göre, yeni kurulan 24 kamu işletmesi 2020 yılında denetim kapsamına alındı. 2020 yılında denetlenen toplam kamu işletmesi sayısının 96 olduğu belirtilirken, kurumların ortalama notu 100 üzerinden 61 olarak gerçekleşti. Kamu işletmelerinin 2019 yılında aldığı puanların ortalamasının ise 66 olduğu bildirildi.

Rapora göre, Sayıştay denetimleri kapsamına alınan 476 kamu kurumunun yüzde 32’sinde ya stratejik yönetim sistemi kurulmadı ya da kurulu sistem etkin çalıştırılamadı. Kurumların yüzde 21’inde sistem kurma çalışmaları tamamlanırken uygulamadaki eksiklikler giderilemedi. Stratejik yönetim sistemi kurma çalışmalarına başlayan ancak çalışmalarını henüz tamamlayamayan kurumların oranı yüzde 6, sistem kurmak için herhangi bir adım atmayan kurumların oranı ise yüzde 5 oldu.

‘İÇ KONTROLDE ZAFİYET VAR’

Kurumları olası risklere karşı korumak ve belirlenen hedeflerin hayata geçirilmesini hızlandırmak konularında kritik önemde olan iç kontrol sistemlerindeki zafiyet de rapora yansıdı. Denetime alınan 476 kurumun yalnızca yüzde 35’inde iç kontrol sisteminin etkin şekilde çalıştığı kaydedildi. İç kontrol sistemi kurma çalışmalarını tamamlayan ancak uygulamada eksiklik yaşayan kurumların oranı ise yüzde 51 olarak gerçekleşti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Akşener’den Irak ve Suriye Tezkerelerine İlişkin Açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve beraberindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir