19 Eylül 2021, Pazar

Seçim Barajı Yüzde 7 Mi Olacak? İşte Detaylar

Seçim barajı tartışmaları yeniden başladı. AKP Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki “Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası Komisyonu çalışması seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesini içeriyor.

Bir yandan yeni anayasa düzenlemeleri bir yandan da siyasi partilere dair değişiklikler üzerinde çalışan AKP, seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesini ve yeni kurulan siyasi partilerin gruplarına yönelik sınırlama getirme hazırlığı içinde.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki “Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası Komisyonu”nun çalışmasından, yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi ve DEVA, Gelecek gibi AKP’ye alternatif kurulan siyasi partilerin hareket alanının sınırlandırılması önerileri çıktı.

Habere göre, komisyon hazırladığı taslağı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sundu. Taslak, Erdoğan’ın onayından geçerse MHP’ye de gönderilecek ve son olarak tüm siyasi partilere iletilecek.

AKP’nin taslakta, dar bölge seçim sisteminde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumlu bir değişiklik önerdiği belirtilirken, MHP’nin dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerine karşı olduğu kaydedildi.

Taslakta, sonradan kurulan parti gruplarına da bazı sınırlamaların getirildiği” belirtilirken, “milletvekillerinin partilerden istifası ve başka bir partiye geçişlerini zorlaştıracak adımların da atıldığı” ifade edildi.

CHP’den Seçim Barajı Kaldırılsın Teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 22 Şubat 2018’de yüzde 10 olan seçim barajının kaldırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

Kanun teklifinin Meclis’e verildiğini CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel açıkladı. Özel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Biz CHP olarak hiçbir parti başka partilere yedeklenmek zorunda kalmasın, baraj sıfır olsun diyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatiyla kanun teklifimizi yineledik ve TBMM Başkanlığı’na sunduk. Hodri Meydan!

Akşener: Yüzde 5’i Biz Savunuruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu. 21.01.2021 günü esnaf gezisi sırasında açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Devlet Bahçeli’nin seçim barajı açıklamasına ilişkin “Yüzde 5’i biz de savunuyoruz ama Sayın Bahçeli kaça düşürmek istiyor, ne yapıyor onları bilmiyorum.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim barajına ilişkin açıklaması sorulan Akşener, “Yüzde 5’i biz de savunuyoruz ama Sayın Bahçeli kaça düşürmek istiyor, ne yapıyor onları bilmiyorum.” diye konuştu.

Aşılama çalışmalarına yönelik soru üzerine Akşener, sürecin başından bu yana Sağlık Bakanlığına lojistiği doğru planlamaları ve şeffaf olunması gerektiğini söylediklerini ifade etti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bakanlık Onayladı: El Konulan İBB Arazilerine “Millet Bahçesi” Yapılacak

Tepki çeken Beykoz Çayırı’nın millet bahçesine dönüştürülmesi kararının ardından Güngören’de İBB’nin tüm itirazlara rağmen AKP’li …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir