23 Eylül 2021, Perşembe

Şili Komünist Partisi Adayı, Başkent Santiago’da Belediye Başkanı Seçildi

Başkent Santiago’da belediye başkanlığı seçimlerini Şili Komünist Partisi’nin adayı Iraci Hassler kazandı.

Şili’nin başkenti Santiago’da belediye başkanlığı seçimlerini aldığı yüzde 38,8’lik oyla Şili Komünist Partisi’nin (PC) adayı Iraci Hassler kazandı. Hassler, 50’den fazla toplumsal, siyasi ve kadın hakları örgütlerinin yer aldığı Santiago Belediye Seçmen Platformu’nda ilçenin belediye başkanı adayı olarak seçilmişti.

Iraci Hassler, seçimlerde mevcut Santiago Belediye Başkanı Felipe Alessandri’nin yanı sıra Demokrasi Partisi (PPD) adayı Alfredo Morgado, Yeşil Ekolojist Parti (PEV) adayı Fernando Neira, Hümanist Parti (PH) adayı Helmuth Eberhard ve Yurtsever Birliği (UP) adayı Boris Araos’la yarıştı.

2012’DEN BU YANA GÖREVE GELEN İLK KADIN

Şili Komünist Partisi, 1990’da Pinochet diktatörlüğü döneminden bu yana ilk defa Santiago’da belediye başkanlığı seçimlerini kazandı. Hassler, ayrıca 2012’dan bu yana bu göreve gelen ilk kadın oldu.

‘ÜLKEDE YAŞANACAK OLANLARIN BİR ÖN HABERCİSİ OLACAĞINI UMUYORUZ’

Hassler, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Seçimlerde yanımda olan tüm çalışma arkadaşlarıma, heyecanları ve coşkuları nedeniyle tüm kalbimle minnet duyuyorum. Bugün Santiago’da yaşananların, ülkede yaşanacak olanların bir ön habercisi olacağını umuyoruz. Ülkemizde sağın yurttaşlarımızı bir daha yönetemeyeceğini umuyoruz. Santiago’nun mahallelerinde itibar ve iyi yaşamı kazanmak için yeni bir yasaya ve dönüşüme sahip olacağız” ifadelerini kullandı. (İleri Haber)

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Reuters: Elektrik ve Doğalgaza Ekimde Yüzde 15’e Varan Zam Gelecek

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında, artan uluslararası fiyatlar ve yurtiçinde azalan hidroelektrik üretimini ikame eden doğalgaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir