12 Mayıs 2021, Çarşamba

Sinemaya En İyi Uyarlanan Sekiz Suç Romanı

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson 
İnsanların bana gelip Stieg Larsson hakkında ne düşündüğümü sormalarından sıkıldım. Larsson, İsveçli birçok yazarın önünde bir sürü kapı açmıştır. Biliyoruz ki, her zaman iyi kitapların iyi filmleri olmaz. Ama Ejderha Dövmeli Kız filmi için bu geçerli değil. Oyuncu seçimi ve filmin ritmi mükemmel olmuş. İlk olarak Niels Arden Oplev’in İsveç versiyonundan söz ediyorum ama David Fincher’ın Amerikan versiyonu da aynı şekilde başarılı olmuş. Üstelik tam da beklediğiniz ölçüde rahatsız edici bir film.

Gizemli Nehir, Dennis Lehane Dennis Lehane’in onu beyazperdeye uyarlamayı güçleştiren iki özelliği var; yazdığı sıradışı diyaloglar ve okurlarını tereddütte bırakan ahlaki ikilemler. Lehane, işleri bizim için kolaylaştırmayı kesinlikle reddediyor. Gizemli Nehir’de üç çocukluk arkadaşının, Jimmy (Sean Penn), Sean (Kevin Bacon), ve Dave (Tim Robbins), geçmişte yaşadığı kötü bir olay şimdiki zamanda gün ışığına çıkar. Film, “En İyi Aktör” dahil yedi dalda Oscar kazanmıştı.

Malta Şahini, Dashiell Hammet
Herhangi bir suç romanı yazarına sorun, size ilham kaynakları olarak Dashiell Hammet’i göstereceklerdir. 1930’da yayımladığı eseri Malta Şahini, sert üslupla yazılmış bir başyapıttır. Sam Spades adlı özel dedektif, bir görev sırasında patlayan silahlar yüzünden ortağını kaybeder. Cinayet davasıyla ilgili araştırmayı Spade devralır. Zamanla her şeyin, küçük bir şahin heykeli etrafında döndüğünü keşfeder. Humphrey Bogart’ın Sam Spade’i canlandırdığı 1941 yapımı film, kara film türünün ilk örneklerinden.

Balkonda Bir Adam Vardı, Sjöwahl-Whalöö
Sjöwahl Whalöö, 1965 ve 1975 yılları arasında on suç romanı yazdı. Story Of a Crime isimli serisi, İskandinav yazarlara yıllarca ilham kaynağı oldu. The Abominable Man, onun en başarılı hikâyelerinden biridir. Kitap bugün bile güncelliğini koruyor. Bo Wideberg’in 1976 yılındaki uyarlaması gelmiş geçmiş en başarılı İsveç suç romanı uyarlaması olarak kabul edilir.

Rum Punch, Elmore Leonard
Swag, The Switch, Stick, LaBrava, Glitz, Bandits and Freaky Deaky ve 1992’deki adıyla Rum Punch. Quentin Tarantino’nun yetenekli ellerinde Jackie Brown olarak uyarlandı. Elmore Leonard’ın gizemi, kullandığı dilde, yarattığı karakterlerde ve diyaloglarında saklı. Pam Grier tarafından oynanan başkarakter, polis tarafından yakalandığında, bir silah kaçakçısı adına Meksika’ya para taşıyordu. Filmde genel olarak bir Tarantino esintisi yakalasanız da, Rezervuar Köpekleri ve Pulp Fiction’da olduğundan daha farklı bir ritim göreceksiniz. Ki bu da, Leonard’ı özel kılan nedenlerden biridir.

Vahşetin Çocukları, Ira Levin
Dürüst olmak gerekirse, kitap o kadar etkileyiciydi ki, filmini izlemek pek heyecan vermedi. Fakat film, Nazi entrikalarını o kadar usturuplu bir şekilde ortaya koyuyordu ki bu, önce aklımı karıştırdı nihayetindeyse dehşete düşürüp alt etti.

Brighton Rock, Graham Greene
Graham Greene’in eseri Brighton Rock, 20. yüzyılın gerçek anlamda sinemaya ilham veren kitaplarından biri olmuştur. Roman, olağandışı bir gangster hikâyesi ile alışılmadık romantik melodramın bir harmanı. Rowan Joffe’nin 2010 yılında yaptığı adaptasyon birçok yönden çok yenilikçi. Beri yandan Joffe’nin yaptığı en zekice hareket, hikâyenin geçtiği dönemi değiştirip 1940’lardan 1960’lara çekmek olmuş.

Los Angeles Sırları, James Ellroy
Söz konusu suç romanları olduğunda, kimse James Ellroy’un eline su dökemez. Onlar, okura büyük bir şiddet girdabı içinde öngörülemeyen yerlerden saldırır. Onun dünyası Amerikan tarihinin dejenere bir anıdır. Hikâyelerinde ana karakter -ve sanıyorum ki okurlar da- en sonunda tutunacak ahlaki bir dal ararlar. Ellroy’un düzyazısı ise o kadar derin, o kadar özgündür ki, sinemaya aktarılması en zor suç romanlarından kabul edilir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Özcan Deniz’in Eski Eşi Feyza Aktan’ın Küfürler Yağdırdığı Olay Ses Kaydı! Seren Serengil Yayınladı Ortalık Karıştı!

Özcan Deniz’in eski eşi Feyza Aktan’ın ortaya çıkan ses kayıtları magazin gündemine son dakika olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir