18 Ekim 2021, Pazartesi

Sırbistan 4 Haziran’da Sputnik V’nin Seri Üretimine Başlıyor

Sırbistan’ın Belgrad Viroloji Enstitüsü ‘Torlak’, Rusya menşeli koronavirüs aşısının üretimine önümüzdeki günlerde başlıyor.

Belgrad Viroloji Enstitüsü “Torlak”, 4 Haziran Cuma günü Sırp topraklarında Rusya menşeli Sputnik V aşısını seri olarak üretmeye başlayacak.

Sırbistan Yenilik ve Teknolojik Kalkınma Bakanı Nenad Popović’in basın servisi TASS’a verdiği demeçte, “Sputnik V aşısının üretimi 4 Haziran Cuma günü Torlak Enstitüsü’nde başlıyor” dedi.

Bakan Twitter’da, aşının üretiminin başlayacağı bir “gala törenine” Sırbistan ve Rusya’dan üst düzey yetkililerin katılacağını yazdı.

19 Mayıs’ta Rusya’nın Gamaleya Ulusal Araştırma Enstitüsü, Belgrad’daki Torlak Enstitüsü’nde üretilen Sputnik V deneme aşısının kalitesini doğruladı. Ayrıca, Sırp enstitüsünde Rus aşısının üretimini onayladı.

3 Şubat’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vučić, Sırbistan’daki Sputnik V üretimi üzerine bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerden sonra Vučić, Sırbistan’ın Rusya’dan uzmanların yardımıyla aşıyı bağımsız olarak üretecek tesisler kuracağını söyledi.

Şimdiye kadar Pfizer, Sinopharm, AstraZeneca ve Sputnik V aşıları Sırbistan’da halka açık durumda. Öte yandan Sırbistan’ın Rusya Büyükelçisi Miroslav Lazanski, aşı randevusu alan insanların yüzde 85’inin Sputnik V talep ettiğini öne sürdü.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi’ne Geri Döndü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) üç yıl önce ayrıldığı İnsan Hakları Konseyi’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir