7 Temmuz 2022, Perşembe

Şişli Etfal Dayanışması, 30 Bin İmzayı Sağlık Bakanlığı’na Verdi

Şişli Etfal Hastanesi’nin yerinde yenilenmesi ve taşınmaması için mücadele eden yurttaşlar, topladıkları 30 bin imzayı Ankara’ya giderek Sağlık Bakanlığı’na teslim etti. Şişli Etfal Dayanışması’na, SOL Parti, CHP ve HDP’li siyasetçiler de destek verdi.

İstanbul’daki Şişli Etfal Hastanesi’nin bulunduğu yerde yeniden inşa edilmesi ve halkın 122 yıllık sağlık güvencesinin taşınmaması için mücadele eden Şişli Etfal Dayanışması, toplanan 30 bin imzayı Ankara’ya giderek Sağlık Bakanlığı’na verdi. Bakanlığa ayrıca, Şişli Etfal’e ilişkin yaşanan gelişmelerin anlatıldığı ve taleplerini içeren ayrıntılı bir dosya da sunuldu.

Şişli Etfal Dayanışması’nın bakanlık önünde yaptığı basın açıklamasına, SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, CHP’li vekiller Aykut Erdoğdu ile Sezgin Tanrıkulu, HDP’li vekiller Züleyha Gülüm ile Dilşat Canbaz Kaya da destek verdi.

“SAĞLIK HİZMETİ, ULAŞILABİLİR OLMALI”

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, burada yaptığı açıklamada, mücadele eden Şişli halkının yanında olduklarını belirterek, “Sağlık hakkı doğuştan kazanılan ve parasız kullanılması gereken bir haktır. Aynı zamanda sağlık, ulaşılabilir olması gereken bir hizmettir. Bu konuda halkın ve sağlık emekçilerinin söz ve karar hakkı olmalıdır. Yılladır şehir hastaneleri yapılarak, sağlıkta yıkım projeleriyle köklü hastaneler kapatılmaktadır. Ankara’nın göbeğindeki hastane de kapatılmıştır. Şimdi Şişli Etfal’in geleceği belirsiz. Yapılanlar halka sorulmuyor, ben yaptım oldu zihniyetiyle harekete geçiliyor” dedi.

“BAKANLIK’I AÇIKLAMA YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

CHP’li Sezgin Tanrıkulu ise kendisinin de Şişli’de ikamet eden bir yurttaş olduğunu kaydederek, “Ben de Şişli Etfal’den sağlık hizmeti almaktayım. Dolayısıyla bu hastane mutlaka depreme dayanıklı hale getirilmelidir, belki yeniden inşa edilmelidir. Ama yerinde yapılmalıdır; bir rant alanına dönüştürülmemelidir. Bir Şişlili ve bir milletvekili olarak yurttaşlarımızın bu talebiyle birlikte mücadele edeceğiz. Hükümeti ve Bakanlığı da bir açıklama yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, Şişli Etfal Dayanışması’nın topladığı imzalar ve süreci anlatan dosya, Sağlık Bakanlığı’na sunuldu.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.