6 Aralık 2021, Pazartesi

Şişli Etfal Dayanışması: Kamusal Sağlık Hakkımıza Sahip Çıkıyoruz

İstanbul Şişli’de 122 yıldır hizmet veren 600 yataklık kapasiteye sahip Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bazı bölümlerinin depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle Seyrantepe ve Sarıyer’e taşınmaya başlamasının ardından, hastane binası ve yerinin ne olacağı belirsizliğini koruyor. İstanbul’daki Şişli Etfal Hastanesi’nin bulunduğu yerde yeniden inşa edilmesi için mücadele eden Şişli Etfal Dayanışması gönüllüsü Cengiz Cemri, sitemize yaptığı değerlendirmede, Şişli Etfal Hatanesi’nin Çapa ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni ismiyle Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde olduğu gibi yerinde dönüşüm yapılması gerektiğini vurguladı.

ŞİŞLİ ETFAL FİİLEN KAPATILMIŞ DURUMDA

Şişli Etfal Hastanesi’nin yerinde dönüşümü için ciddi bir kampanya yürütüldüğünü Siyasi partilerden, demokratik kitle örgütlerinden, meslek odalarından destek alındığını fakat hastanenin yerinde dönüşümü yönünde bir irade ortay çıkmadığını aktardı. Şişli Etfal Dayanışması gönüllüsü Cengiz Cemri, “Bu yılın başlarından itibaren taşınma süreci hızlandı. Şişli Etfal Hastanesi, büyük bölümü Seyrantepe’ye, bir bölümü de Sarıyer’e olmak üzere, Şişli’den oldukça uzak mesafelerde iki ayrı bölgeye taşındı. Bu yanıtları yazarken hastanenin tamamına yakını taşınmış ve kuşaktan kuşağa 122 yıldır hizmet veren Şişli Etfal Hastanesi fiilen kapatılmış durumda.” diyor.

Dayanışma kampanyasını anlatan Cemri, Şişli Etfal Dayanışması olarak, nitelikli, parasız, erişilebilir sağlık hakkımızın somut ifadesi olan hastanemizin elimizden alınmaması, hastanenin yeniden projelendirilip yerinde inşa edilmek suretiyle Şişli ve bölge halkına hizmet sunmaya, yurttaşların sağlık güvencesi olmaya devam etmesi yönünde ciddi bir kampanya yürüttüklerini aktarıyor. Cemri, yurttaşlar olarak taleplerinin net olduğunu söyleyerek, 122 yıldır olduğu gibi Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu ve Kağıthane bölgelerindeki yurttaşların sağlık şemsiyesi olmaya devam edeceği yönünde yetkililerden güvence istediklerinin altını çiziyor.

Cemri, “Şişli Etfal’i nasıl yeniden ihya edeceklerini halka anlatsınlar, zaman planı bilgisini versinler, halkın ve meslek örgütlerinin görüş ve katkılarını alsınlar. Yani, yeni bir şey, yeni bir yatırım istemiyoruz. Sadece eskiyen hastanemizi yenileyin, Türkiye sağlık sektöründe bir ekol haline gelmiş, bölgesindeki halkla bütünleşmiş bir ruha ve kültüre sahip, son derece kıymetli bir hastane olan Şişli Etfal korunsun istiyoruz. En az iki toplu taşıma aracı kullanarak ancak gidebileceğimiz 10-15 kilometre uzaklıktaki hastanelere bizleri gitmeye zorlayarak veya özel hastanelere mahkum ederek nitelikli, parasız sağlık hakkına erişim imkanımızı elimizden almayın.” diyor.

HASTANEMİZ RANTA KURBAN EDİLMESİN

Şişli Etfal Hastanesi arazisinin mülkiyetinin Temmuz 2018 tarihinde Hazine’den alınıp mazbut bir vakıf olan Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredilmiş olmasını değerlendiren Cemri, “Şişli Etfal’in mevcut vasfının dışında başka herhangi bir projeyle ikame edilme gayretlerine çok sert tepki vereceğimizi, çok daha kitlesel eylemlerle karşılarında duracağımızı, hastanemizin tasfiyesine ve ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğimizi sizler aracılığıyla bir kez daha ifade etmiş olalım.” diyor.

PARTİLER DESTEK SÖZÜ VERDİ

Cemri, Şişli Etfal Dayanışması, 122 yıllık tarihi bulunan hastanenin geleceği için 6 Temmuz’da Ankara’ya gitti. 30 bin imzalı dilekçeyi Sağlık Bakanlığı’na teslim eden ve bakanlık önünde bir basın açıklaması yapan Etfal Dayanışması’na siyasi partilerden, meslek odalarından ve demokratik kitle örgütlerinden destek geldi. Etfal Heyeti’nin görüştüğü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, HDP Grup Başkan Vekilleri Meral Danış Beştaş, İyi Parti Grup Başkan Vekili İsmail Tatlıoğlu ve DEVA Milletvekili Mustafa Yeneroğlu tarafından, Etfal’i yaşatmak için destek sözü verdi” dedi.

AKP GÖRÜŞMEYE FIRSAT VERMEDİ

AKP grubunun görüşmeye fırsat vermediklerinin altını çizen Cemri, “AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş’ı özellikle ziyaret etmek istedik. Ankara’ya gelmeden önce aradık, sekreteri meclise geldiğinizde görüşürsünüz dediler. Meclis temaslarımız sırasında iki farklı saatte uğramamıza ve ısrarlı görüşme çabamıza rağmen toplantıları olduğu gerekçesiyle görüşme imkanı verilmedi. diyor.

KAMUSAL SAĞLIK HAKKIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

Yurttaşlarının itirazlarına rağmen Şişli Etfal’in taşınmaya devam ettiğini belirten Cemri, Bizler sadece açıklama yapılmasını istemiyoruz, halkın sağlığa erişim hakkının ve hastanemizin korunacağına yönelik bir açıklama talep ediyoruz. Bunun dışındaki her tür açıklamayı, her tür projeyi reddettiğimizi ısrarla belirtiyoruz.” diyor.

Cemri, “Şişli Etfal Hastanesi arazisinin bir özel hastane zincirine ya da farklı türden herhangi bir rant projesine kurban edilmesine izin vermemek için mücadelemize devam edeceğiz. Burada mesele, sağlık hakkı meselesi. Sağlık güvencemize sahip çıkma meselesi. Yaşlı ve engellilerin iki üç vasıta değiştirerek 10-15 kilometre mesafedeki sağlık merkezlerine nasıl ulaşacakları meselesi. Acil bir durumda, olası İstanbul depreminde, yeni salgınlarda yakınımızdaki hastanenin artık olmaması meselesi. Acil durumlarda yollarda hayatlarımızı kaybetmeme meselesi. Sadece iki kamu hastanesinden birisi olan Etfal’i elimizden aldırmama, paralı sağlık hizmetine mahkum olmama, kamusal sağlık hakkımıza sahip çıkma meselesi.” diyor.

KAFANIZDAKİ RANT TİLKİLERİNDEN VAZGEÇİN!
Yetkililere seslenen Cemri, Sağlık hizmetini üretmek yetmez; kolay ulaşılabilir olması için hizmeti vatandaşın yakınına götürmek gerekir. Siz, bizim yakınımızdaki hastaneyi yok etmeye çalışıyorsunuz. Kafalarınızdaki rant tilkilerinden vazgeçin diyoruz. Gelin, yol yakınken olası bir yanlıştan dönün, Şişli Etfal’in yerinde kalacağının güvencesini halka verin, testi kırılmadan bu iş tatlıya bağlansın. Aksi takdirde sağlık sektörümüz Etfal gibi ekol haline gelmiş bir kurumu, yurttaşlar sağlığa kolay erişim hakkını kaybederken sizlerin kaybının daha az olmayacağını bilin.” diyor.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Şişli’de bulunan Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, binaları depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılıyor. Hastanenin taşınma işlemleri büyük ölçüde tamamlandı ve bölünerek 10-15 kilometre mesafelerdeki iki ayrı bölgeye taşındı.

Şişlili yurttaşlar, hastane çalışanları, sağlık emekçileri, yerel inisiyatifler, sağlık meslek örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Şişli Etfal Dayanışması, Şişli Etfal’in depreme karşı yenilenerek, tam teşekküllü bir kamu hastanesi olarak mevcut yerinde hizmete devam etmesini talep ediyor.

Farklı mücadele yöntemleriyle bu talebini dile getiren ve yetkililerden bu yönde halka güvence verilmesini isteyen Şişli Etfal Dayanışması, bu talebine şu ana kadar yanıt alabilmiş değil.

Sağlık Bakanı ve diğer yetkililer Şişli Etfal’in 36 bin 525 metrekarelik arazisine ne yapılacağına ilişkin bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhuriyet’te İşten Çıkarılan Gazeteciler Geri Dönüyor

Cumhuriyet yönetimi işten çıkarılan 8 gazetecinin işe geri alınmasına ve iş yerindeki barış ortamının korunmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir