30 Haziran 2022, Perşembe

SoL Parti MYK Üyesi Demirdöğen: Görevimiz Siyasal İslamcı Rejimi Ortadan Kaldırmak

Kuruluşu Covid-19 pandemi sürecine denk gelen SoL Parti MYK Üyesi Deniz Demirdöğen, yeni kurulan partilerine ilişkin amaç hedef ve Türkiye’deki muhalefetin durumunu kozmopolitik.com.tr’ye değerlendirdi.


Demirdöğen, Türkiye’de Akp/Saray rejimine karşı biriken toplumsal tepkinin büyük bir halk muhalefetine dönüşmesinde SoL Parti’nin bir buluşma noktası olacağını ve bu gerici faşist ve siyasal islamcı rejimin ortadan kaldırmak için SoL Parti’nin göreve hazır olduğunu ifade ediyor.

Yeni görevimiz: “Siyasal İslamcı faşist rejimi ortadan kaldırmak”

SOL Parti MYK Üyesi Deniz Demirdöğen, “Türkiye’de kurumsallaşmakta olan siyasal İslamcı faşist rejime karşı biriken geniş halk muhalefetine bir sol seçenek iradesidir. Bilindiği gibi, Türkiye bir süredir AKP iktidarı ile birlikte koyu bir karanlığa mahkûm edilmiştir. AKP’nin kuruluşu ve sonrasında cemaat ile birlikte yürütülen operasyonlar eli ile Türkiye’de siyasal İslamcı faşist rejim inşa edilmiştir. Bu noktada, özellikle Haziran İsyanı ile geniş halk muhalefeti ve Gezi milyonları ile bu gidişe dur demeye çalışmış olsak da başarılı olamadığımızı söyleyebiliriz. Şimdi, uzunca bir süredir durdurmaya, geriletmeye çalıştığımız siyasal İslamcı faşist rejimi ortadan kaldırmak gibi bir görev ile karşı karşıyayız.” olduğumuzu ifade ediyor.


Bu noktada, Türkiye’de muhalefet bloğunu daha zor bir görevin bizi beklediğini. Ancak, iktidarın yeni rejimin inşası yolunda ciddi güç kaybettiğini ve hegemonyasını yitirdiğini de çok açık söyleyebiliriz. AKP iktidarı 18 yıllık döneminin en zayıf dönemini yaşıyor, inşa edilen siyasal İslamcı faşist tek adam rejimi tel tel dökülüyor. Gramshi’nin sözüyle ‘eski ölüyor, yeni bir türlü doğmuyor.’ Türkiye’de geniş halk muhalefetinin geleceği kazanacağı, yeni bir kurucu siyasete ihtiyacı var. SOL Parti, Türkiye’nin bu karanlık tünelden çıkması için aydınlık bir geleceğe umutla bakabilmesi için SOL bir seçenek olarak kendini inşa etmektedir.” diyor.


Demirdöğen, SoL Parti’nin kurulmasında etkili olan en önemli faktörün türkiyedeki etkin muhalaefet yürüten İşçiler, emekçiler ve kadınlar olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Türkiye’nin geleceğinde yüz yılı aşkın aydınlanma birikimini ve cumhuriyetin ilerici birikimleri, devrimci mücadelenin tarihini ve Gezi milyonları belirleyen olabilir. Türkiye bu sağcı, İslamcı, piyasacı karanlığa mahkûm olmayabilir. SOL Parti, Türkiye’deki bu ilerici, devrimci damardan edindiği deneyimle, gençliğin, kadınların, emekçilerin söz sahibi olacağı bir geleceği kurma mücadelesi vermektedir. Bu noktada, SOL Parti’nin yaslandığı en önemli toplumsal kesimlerin işçiler, emekçiler, gençler ve kadınlar olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’deki bu toplumsal güçler burjuva muhalefetine, sağcılık yarışına giren muhalefet partilerine muhtaç değil. SOL Parti’nin yaslandığı en önemli dinamik; bu rejime öfkeli milyonlar ve onların eşitlikçi, özgürlükçü, aydınlık bir Türkiye özlemidir.

Karanlıktan çıkış için ‘SoL’ bir seneçenek

SoL Parti’nin çıkış manifestosu olarak deklere ettiği 12 maddelik Manifesto’da mevcut rejimi durdurmak ve saray rejimini yıkmak bir araç olarak ortaya çıktı. Demirdöğen sözlerine şöyle devam etti: ‘Türkiye’de mevcut rejimi durdurmaya yönelik mücadele içerisinde geniş bir muhalefet bloğu oluştu. Gezi Direnişi’nde, Referandum sürecinde Hayırla ve son olarak yerel seçimlerde bunu çok açık şekilde görüldü. İktidar, kendine karşı bloklaşan bu geniş muhalefet cephesinden dolayı ciddi bir kriz içerisinde. Ancak, iktidar krizinin yanında, muhalefet krizinin de olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanmakta olan düzen ve rejim krizinden bir çıkış seçeneği sunacak bir muhalefetin olmadığını söyleyebiliriz. Manifestomuzda ve Devrimci Demokratik Cumhuriyet broşürümüzde de Türkiye’nin içerisinde olduğu bu karanlıktan çıkış için SOL bir seçeneği işaret etmekteyiz. Laiklikten yana, kamuculuğu savunan, aydınlık bir geleceği kurma mücadelesine çağrıyı barındırmaktadır. Kapitalizmin yaşadığı çöküş, yaşanmakta olan salgın krizi ve siyasal İslamcı faşist rejimin yaşadığı kriz toplumu umutsuzluğa ve çözümsüzlüğe sürüklemektedir. Burada, halkın sorunlarına gerçekçi çözümler sunan, halktan yana, emeğin haklarını savunan SOL bir seçenek, SOL bir çözüm hiç olmadığı kadar ihtiyaçtır.

Sandıkta Bir Seçenek: SOL Parti

SoL Parti’nin İktidara mücadelesindeki yol haritası ile ilgili olarak da Akp/ saray rejimine karşı mücadele etmekte kararlı olduklarını, mevcut toplumsal halk muhalefetini örgütlemek olduğunu dile getirdi.


Demirdöğen, “Rejimi yenecek en önemli gücün, mevcut olan halk muhalefetini örgütlemek olduğunu düşünüyoruz. O açıdan, SOL Parti’nin kuruluş ve örgütlenme sürecinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda, Türkiye’de olası bir erken veya olağan seçimde SOL Parti’yi sandıkta da bir seçenek haline getirmek üzere örgütlüyoruz. Bu anlamda, siyasal İslamcı rejimi yıkmayı esas alan, aynı zamanda halkın seçeneğini, SOL seçeneği inşa eden ve bunu her manada örgütleyen, örgütlü bir güç haline getirmeye çalışan bir süreç içerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz.” değerlendirmesinin altını çizdi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

25 Kasım’a Giderken Kadınlar: İsyanımız Bitmedi, Hayatlarımız İçin Mücadeleye

Tam 60 yıl önce Dominikli Patria, Minerva ve Maria Mirabel kız kardeşlerin, yani Kelebeklerin ülkeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.