26 Ekim 2021, Salı

“Sonbaharın Gelişiyle Vaka Sayıları Artabilir”

Tedbirlerin gevşetilmesi ve aşılamanın düşük olması nedeniyle salgında 4’üncü dalganın yaşandığını belirten Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, sonbaharda vaka artışı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Koronovirüs (Covid-19) salgınında ölüm ve vaka sayılarında artış devam ederken, İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu pandemi ile mücadele politikalarını değerlendirdi.

Salgın tehdidinin yeni varyantları ile giderek büyüdüğünü belirten Küçükosmanoğlu, salgında 4’üncü dalganın yaşandığını söyledi.

Buna rağmen tedbirlerdeki yetersizliğine dikkat çeken Küçükosmanoğlu, sonbaharın gelişiyle birlikte vaka sayılarında artış beklediklerini kaydetti. Okulların önlemler alınmadan açıldığının altını çizen Küçükosmanoğlu, bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade etti.

“VAKA SAYISI ARTABİLİR”
MA’ya konuşan ve salgının kontrol altına alınamadığını dile getiren Küçükosmanoğlu, “Tedbirler gevşetildi. Aşılama sürdürülüyor fakat istenilen boyutta değil. Salgın hala önemini koruyor. Sonbaharın gelişiyle birlikte kapalı ve kalabalık ortamlar fazlalaşacak ve bu nedenle vakaların artacağını düşünüyoruz” dedi.

“AŞILAMA İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL”
Türkiye’de aşılamanın geç başladığını ve yavaş ilerlediğini belirten Prof. Dr. Küçükosmanoğlu, aşıda temel sorunun tedarik olduğunu ve yurttaşların aşı bulmakta zorlandığını ifade etti. Küçükosmanoğlu, “Türkiye’nin yüzde 80’inin en az iki doz aşı yaptırmış olması lazım. Hatta 2’nci dozu olan insanlara ek doz aşı yapılması gerekiyor. Bu toplumun büyük bir çoğunluğuna yayılması lazım ki virüs kontrol altına alınabilsin. Henüz o düzeyde değiliz” diye konuştu.

İnsanların aşı konusunda tereddüt içinde olduğunu söyleyen Küçükosmanoğlu, “ ‘Acaba bu aşılar korumuyor mu? Acaba biz boşuna mı aşı yaptırıyoruz’ diye düşünen insanlar var. Halbuki öyle bir durum yok. Bu 4’üncü pikte en çok etkilenenler aşısızlardır. Aşı yaptırmayı reddeden gençler daha çok etkileniyor. ‘Tedirgin olma, aşı ol’ sloganını yükseltmek gerekir” dedi.

“OKULLARDAKİ TEDBİRLER YETERSİZ”
Prof. Dr. Küçükosmanoğlu, okulların açılacağı zamanın bilinmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını da kaydederek, şunları söyledi:

“Eğitim sektöründe çalışan herkesin aşılanması gerekiyordu. ‘Aşı olmanızı tavsiye ediyoruz’ denilerek tercihe bırakıldı. Halbuki ‘Aşı olmak zorundasınız’ denilmesi gerekiyordu. Bunun dışında diğer tedbirlere de uyulması gerekir. Örneğin; kalabalık sınıfları seyreltilmesi, havalandırmanın sağlanması, gerekli dezenfektan ve maskenin temin edilmesi gerekiyor. Fakat bunlar ile ilgili tedbirler aksadı. Bu süreçte okulların ilk açılan ve en son kapanan yer olması gerekiyordu. Ama önceliği eğitime vermediler.”

“AŞI KARŞITI MİTİNGLERE İZİN VERİLMESİ İKİYÜZLÜLÜK”
Aşı karşıtı mitinglere izin verilmesini ise “ikiyüzlülük” olarak niteleyen Osman Küçükosmanoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz haftalarda Emek, Demokrasi ve Barış Güçleri’nin Dünya Barış Günü dolaysıyla yaptığı etkinlikte polis insanları gözaltına alındı. Böylesi barışçıl bir etkinliğe izin vermeyen devletin, aşı karşıtı mitinglere izin vermesi gerçekten düşündürücüdür. Toplantı ve yürüyüş hakkı herkesin hakkıdır.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Erdoğan: Büyükelçilerin açıklamaları doğrudan ülkemizin egemenlik haklarını hedef almıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor. Erdoğan’ın açıklamlarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir