3 Ağustos 2021, Salı

Taksim Camii’nin Açılışı Ertelendi

Taksim Meydanı’nda 17 Şubat 2017 tarihinde yapımına başlanan Taksim Camii’nin açılışı ertelendi.

Ramazanın son cuması olan 7 Mayıs günü açılması planlanan caminin açılışı, koronavirüs önlemleri kapsamında başka bir tarihe ertelendi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da, A Haber’de yayınlanan “Sahur Vakti” programında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Taksim Camisi’nin ramazandan sonra çok gecikmeden açılacağını” söyledi.

Taksim Camii’nin Açılışı sonrası 2 bin 250 kişinin namaz kılabileceği camii, yaklaşık 16 bin 500 metrekare de inşaat alanına sahip.

İnşaat süreci

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 19 Ocak 2017 tarihindeki toplantısında cami inşaatına onay vermesinin ardından, projenin inşa edileceği arazide Taksim Mescidi’ne ek olarak Fransız Başkonsolosluğu’na bakan tarafında bulunan pide salonu, küçük bir ofis ve bir tuvalet işletmesinin şantiye hazırlıkları sürecine bağlı olarak boşaltılacağı resmen açıklandı. Şantiye hazırlıkları 9 Şubat 2017 tarihinde başladı. Beyoğlu Belediye Başkanı olan Ahmet Misbah Demircan 10 Şubat 2017’de yaptığı açıklamada projenin mimarının Şefik Birkiye olduğunu ve Sur Yapı’nın bu proje inşaatını tüm bedeli karşılayarak yapacağını resmen duyurdu.

Mimari özellikleri

Sur Yapı tarafından inşa edilmekte olan cami projesi toplamda 875 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. 3 katlı olan ve 960 kişilik ibadet kapasitesine sahip olacak camide 165 araç kapasiteli bir park yeri ile konferans ve sergi salonları da yer alması planlanmaktadır. Zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre olan caminin kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği 30,3 metre olarak planlanmaktadır. Yapılan açıklamalara göre bu yükseklikler projenin hemen yakında yer alan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Surp Asdvadzadzin Ermeni Katolik Kilisesi’nin yükseklikleri dikkate alınarak projelendirildi.

Konum

Cami I. Mahmud tarafından 1731 yılında inşa edilmiş Taksim Maksemi’nin hemen arkasında yer almaktadır. İstiklal Caddesi’nin Taksim Meydanı’na açıldığı yerde yer alan bu camiye en yakın ibadet yeri Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’dir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Muhittin Böcek: Gündoğmuş‘tayız! Yanıyoruz. Yardım Edin…

Türkiye’nin pek çok bölgesinde çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları altıncı gününde devam ediyor. 28 Temmuz’dan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir