20 Ekim 2021, Çarşamba

Taliban: ABD, Afgan Halkına İnsani Yardım Yapmayı Kabul Etti

Taliban, ABD’nin, birçok uzman tarafından “ekonomik felaketin eşiğinde” olduğu belirtilen Afganistan’a insani yardım yapmayı kabul ettiğini ancak ülkenin yeni ‘yönetimini’ siyasi olarak tanımayı reddettiğini ifade etti.

ABD, askerini Afganistan’dan çekmesi ve Taliban’ın ülkenin tamamında kontrolü sağlamasının ardından radikal İslamcı grup ile ilk kez Katar’ın başkenti Doha’da yüz yüze görüştü.

ABD tarafı görüşmeden sonra fazla detay sunmayan bir açıklama yayımlayarak, “İki taraf, ABD’nin direkt olarak Afgan halkına insani yardım sağlamasını görüştü” dedi.

Taliban ise yaptığı açıklamada Doha’daki görüşmelerin “iyi geçtiğini” ve iki taraf böyle bir durumun resmi tanıma anlamına gelmeyeceği konusunda anlaşmasının ardından Washington’un Afganistan’a insani yardım yapacağını belirtti.

ABD yetkilileri, görüşmelerden önce masaya oturulmasının Taliban yönetiminin tanınması anlamına gelmediğini açıkça vurgulamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, görüşmeleri “samimi ve profesyonel” diye nitelendirirken, kendi, delegasyonlarının, “güvenlik, terörizm, ABD, ABD ile işbirliği yapan Afganlar ve diğer ülke vatandaşlarının güvenli olarak Afganistan’dan çıkabilmesi, insan hakları, kadınların Afgan toplumunun her alanında var olması” gibi başlıklara odaklandığını bildirdi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Fahrettin Altun’un Açtığı Davada Canan Kaftancıoğlu Hâkim Karşısına Çıktı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflandığı iddiasıyla açılan davada ‘suç işlemeye tahrik’ ile ‘suçu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir