21 Eylül 2021, Salı

Taliban’dan Türkiye’ye Uyarı!

Herkes, tüm yabancı güçlerin sevgili vatanımızdan, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum tarafından onaylanan ve aynı zamanda Türkiye’nin dışişleri bakanı da dahil olmak üzere ülkelerin çoğunluğu tarafından memnuniyetle karşılanan ve onaylanan bir karar olan Doha anlaşması temelinde sevgili vatanımızdan çekileceğinin farkındadır.

Şimdi Türkiye liderliğinde, Amerika’nın emriyle ve Amerika ile mutabık kalarak ülkemizin askerlerinin muhafaza edilmesini ve işgalinin genişletilmesini ilan ettiğine göre, şu noktalar üzerinde düşünülmeye değer:

1- Taliban ve Afgan halkı, Türkiye’nin Müslüman halkı ile tarihi, kültürel ve dini bağlarını sürdürmektedir. İşgalin genişletilmesi, ülkemizde Türk yetkililere karşı kin ve düşmanlık duyguları uyandıracak ve ikili ilişkilere zarar verecektir.

2- Türk liderliğinin kararı yerinde değildir, egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlalidir ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Afganistan İslam Emirliği, Türk ve Afgan milletleri arasında sorunlara yol açacağı için bu kınanması gereken kararı en güçlü şekilde kınıyor. Ve Türk yetkilileri, her iki ülke için de zararlı olması nedeniyle kararlarını geri almaya şiddetle çağırıyoruz.

3- Hangi bahaneyle olursa olsun yabancı kuvvetlerin yurdumuzda kalmasını işgal olarak kabul ediyoruz ve işgalcilere Hicri 1422 (2001) yılında verilen bin beş yüz seçkin âlimin fetvasına göre muamele edilecektir.

4- Müslüman Türk halkını ve onun zeki politikacılarını bu karara karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz çünkü bu karar ne Türkiye’ye ne de Afganistan’a fayda sağlıyor, aksine sadece iki Müslüman ülke arasında sorun ve sorunlar yaratıyor.

5- Politikamız, tüm ülkelerle karşılıklı davranışa dayalı iyi ve olumlu ilişkiler kurmaya devam etmektir. Ne başkalarının işlerine karışırız ne de başkalarının kendi işlerimize karışmasına izin veririz.

6- Türk yetkililere, bu tür yanlış kararlar vermek yerine, kabul edilmiş ilkeler ışığında olumlu ve iyi ilişkiler sürdürmenin, birbirimize işbirliği eli uzatmanın, ortak zorluklar ve çıkarlar için ortak anlayış ve tutumlar benimsemenin daha iyi olduğunu hatırlatırız.

7- Bir süredir Türk yetkiliyle temas halindeydik ve onayımız olmadan böyle tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdikleri birçok toplantı yaptık. Verdikleri mevcut karar, kendi sözleşmelerinin ihlalidir.

8- Türk yetkililer kararlarını gözden geçirip ülkemizin işgaline devam etmezlerse, İslam Emirliği ve Afgan milleti – dini, vicdani ve vatansever görevleri doğrultusunda – yirmi yıla karşı olduğu gibi onlara karşı da tavır alacaktır. Bu durumda, tüm sonuçların sorumluluğu, başkalarının işlerine karışan ve bu tür uygunsuz kararlar verenlerin omuzlarına düşer.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

AKP ve MHP’nin Seçim Yasası Değişikliği Görüşmelerinde ‘Masadan Eksiklerle Kalkıldığı’ Belirtiliyor

Ayşe SayınBBC Türkçe, Ankara Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP’nin çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği Seçim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir