17 Mayıs 2022, Salı

Taş Ocağının Genişlemesine Danıştay Da Geçit Vermedi

Kuşadası’nın Yaylaköy Mahallesi Hürtay tarafından yapılacak olan ”Kalker Ocağı Kırma Eleme ve Harfiyat Geri Kazanım Tesisi Projesi” ile Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin ÇED Gerekli Değildir kararının iptalini onadı.

Kuşadası Yaylaköy’de Tüllüoğlu Dağı bölgesindeki Hürtay tarafından taş ocağının genişletme talebi için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı iptal edildi.

Birgün Gazetesi’nden Serap Dalkılıç’ın haberine göre, Aydın 2. İdari Mahkemesi, Kirazlı Köyü Sulama Kooperatifi, Kirazlı Köyü Ekolojik Yaşam Derneği, Eko Sistem Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile köylüler Nihat Fırat ve Hüseyin Özdemir tarafından açılan davayı sonuçlandırarak işletmenin talebinin reddine karar verdi.

Şirket mahkemenin kararının iptali için Danıştay’a itirazda bulundu. Danıştay 6. Daire tarafından, hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına karar verdi.

Kararın son derece sevindirici olduğunu belirten davacılar, doğa ve çevre katliamına yaşam alanlarının ve tarım arazilerinin yok edilmesine izin vermeyeceklerini, aynı kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.