18 Ocak 2022, Salı

Taşkın: Engelli Aylıkları Enflasyon Gerçeğine Göre Belirlenecek

CHP’nin sosyal politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, partisinin engellilere yönelik 6 vaadini açıkladı. Taşkın, “Çalışma hayatındaki engelleri ortadan kaldıracağız. Engelli aylıkları ve evde bakım aylıkları enflasyon gerçeğine göre belirlenecek. Sağlık alanında kangrenleşen sorunları gidereceğiz. Adil ve etkin bir sağlık kurulu raporları yönetmeliğini hayata geçireceğiz. Eğitimde fırsat eşitliği önündeki engelleri kaldıracağız” dedi.

Yüksel Taşkın’ın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Taşkın, partisinin engellilere yönelik politikalarını altı başlık halinde şöyle anlattı:

ÇALIŞMA HAYATINDAKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ

 “Bir; çalışma hayatındaki engelleri ortadan kaldıracağız. Kamu ve özel sektörde engelliler için ayrılan kotaları dolduracağız. İktidarın ihmali yüzünden kamuda biriken engelli atamalarını hızla gerçekleştireceğiz. Kamuda çalışan engellilerin kendi eğitim, meslek ve yeteneklerine göre istihdam edilmelerini sağlayacağız. Emeklilikte haksızlığa takılan engellilerin birikmiş sorunlarını uyumlandırma politikaları ve rapor karmaşasının aşılmasıyla çözeceğiz. Emeklilik hakkı kazanan engellilerin kazanılmış haklarının ellerinden alınması keyfiliğini ortadan kaldıracağız.

ENGELLİ AYLIKLARI ENFLASYON GERÇEĞİNE GÖRE BELİRLENECEK

İki; engelli aylıkları ve evde bakım aylıkları enflasyon gerçeğine göre belirlenecek. Engelli aylıklarını ve bakım yardımlarını belirlerken engellinin hane içinde fert başına düşen gelirini değil, kendi gelir durumunu esas alacağız. Engelli bakımını üstlenen kadın sigortalıların sayısını arttıracağız, emeklilik haklarını güvence altına alacağız.

SAĞLIK ALANINDA KANGRENLEŞEN SORUNLARI GİDERECEĞİZ

Üç; sağlık alanında kangrenleşen sorunları gidereceğiz. Adil ve etkin bir sağlık kurulu raporları yönetmeliğini hayata geçireceğiz. Her kamu kuruluşuna başvuruda istenilen farklı sağlık kurulu raporu taleplerini sonlandıracağız. Devletin kendi raporuna güvenmemesinden kaynaklanan sorunların bedellerini engellilere ödetmeyeceğiz. Engelliler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. Engellilerin sosyal hayata katılabilmeleri için zorunlu olan tüm tıbbi malzeme ve ihtiyaçları ücretsiz karşılayacağız. Engellilerin sosyal hayatta var olabilmelerini mümkün kılan otomobil, telefon, bilgisayar gibi araçlardan ÖTV almayacağız. Tıbbi cihaz ve ilaç üretimini stratejik sektör olarak kabul edeceğiz. Bu alanda çalışan kişi ve kuruluşları teşvik edeceğiz. Engelli çocuğu olan ebeveynlerin yaşamlarını kaybettikten sonra çocuklarına kimin bakacağı konusundaki haklı endişelerini net yasal düzenlemelerle ortadan kaldırılacağız. Otizmli ve down sendromlu bireylerin toplumsal hayata katılımı için erken tanı ve erken müdahale hizmetlerini güçlendireceğiz.

FIRSAT EŞİTLİĞİ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ

 Dört: eğitimde fırsat eşitliği önündeki engelleri kaldıracağız. Sosyal hizmet uzmanlarının ve özellikle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim verenlerin niteliklerinin ve mesleki tatminlerinin artırılması için burs ve istihdam garantili bütünleşik bir programı hayata geçireceğiz. Özel gereksinimli çocukların, örgün eğitim dışında aldıkları rehabilitasyon hizmetini en az 40 saate çıkaracağız. Engellilerin eğitim kuruluşlarına kabullerinde ortaya çıkan sorunları net yasal düzenlemelerle ortadan kaldıracağız. İşitme ve görme engellilerin, üniversiteler dahil eğitimin her kademesinde rahat ve kaliteli eğitim alabilmelerini sağlayacağız. Engellilerin uzaktan eğitim altyapısından eşit şekilde yararlanmaları için gereken düzenlemeleri yapacağız. Engellilerin üniversiteye giriş sınavlarına istedikleri illerde ve özel cihazlarıyla girebilmelerini sağlayacağız.

ERİŞİLEBİLİRLİK SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

 Beş; erişilebilirlik sorunlarını BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nde yer alan Evrensel Tasarım ilkeleri doğrultusunda çözeceğiz. Mevcut yerel iktidarımızda ve yakın gelecekteki genel iktidarımızda erişilebilirlik sorunlarını Evrensel Tasarım İlkeleri çerçevesinde çözeceğiz. Tüm ulaşım araçlarını, sinema, tiyatro gibi kültür merkezlerini, eğitim kurumlarını ve ortak kullanım alanlarını engelli dostu haline getireceğiz. Engellilerin kanunla güvence altına alınan ulaşım haklarının uygulanmasını sürekli takip edeceğiz.

ENGELLİ HAKLARI SÖZLEŞMESİ’NİN SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRECEĞİZ

Altı; BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin devlete yüklediği tüm sorumlulukları yerine getireceğiz. Ayrımcılıkla mücadele edeceğiz. Yönetim süreçlerine engelli kuruluşlarını da katacağız. Ülkemizin iç mevzuatını, BM Engelli Hakları Komitesi’nin Nihai Gözlem Sonuç Raporu doğrultusunda geliştireceğiz. Ayrımcılık türlerinin de tanımlanacağı Ayrımcılıkla Mücadele Yasası’nı çıkaracağız. Ayrımcılıkla ilgili davalarda ispat yükünü tersine çevireceğiz. Kamuda engellilere yönelik hizmetlerdeki dağınıklığı gidereceğiz. Tüm hizmetleri tek bir çatı altında toplayacağız. Engelliler alanında çalışan STK’ları karar alma süreçlerine katacağız.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Instagram’a Yeni Gizlilik Özelliği

Instagram’ın yeni bir gizlilik özelliği üzerinde çalıştığı öğrenildi. Yeni özellikle birlikte kullanıcıların takipçi listesi diğer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir