8 Aralık 2021, Çarşamba

‘Tek Adam İktidarında TL’ye Bilinçli Bir Şekilde Değer Kaybettirildi’

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Ekonomist Selin Sayek Böke, meclis de yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası yönetiminden bir kısım bürokratı görevden alma konusunu gündeme getirerek, iktidarın ekonomi-politik anlayışına tepkisini sert bir şekilde ortaya koydu.

ERDOĞAN TL’YE KAYBETTİRDİ

Böke, “Bizler dün yüce meclisin çatısı altında bu vergi yasasını görüşürken bir gece yarısı Cumhurbaşkanının ‘ben yaptım oldu’ kararnamelerinden biri daha çıktı. Kararnamenin özeti: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yönetiminin bir kısmı görevden alma, ekteki isimler atama, gerçekten özet bu. Kararname açıklanmadan önce Türk lirasının dolar karşısındaki döviz kuru düzeyi 9 lira 8 kuruştu, karar açıklandıktan sonra bir gece yarısı kararnamesiyle birkaç dakika içerisinde döviz kuru 9 lira 19 kuruşa fırladı, dakikalar içerisinde 10 kuruşun üzerinde değer kaybetti paramız” dedi.

DAKİKALAR İÇERİSİNDE YOKSULLAŞTIK

Türk Lirasının keyfi kararname yüzünden kaybettiğini, ülkenin 450 milyar dolar dışarıya borcu olduğunu belirten Ekonomist Böke, ” Dakikalar içerisinde o borcun bize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına maliyeti 50 milyar lira arttı. Dakikalar içerisinde 50 milyar lira yoksullaştık, hep beraber yoksullaştık.

BİLEREK YAPILIYOR

Neden? Şahsım anlayışıyla, keyfî bir biçimde, kuralları, kurumları yok sayan bir anlayışla karar verildiği için oldu. Ve ilk defa olmadı, yanlışlıkla da olmadı, bilerek isteyerek tek adam hükûmet sisteminde iktidarın siyasi tercihiyle oldu. Bir şeyi bir kere yaparsınız yanlış olur ama tekrar tekrar aynı şeyi yapıyorsanız artık bu bilinçli bir tercih olur” sözleriyle tepki gösterdi.

KEYFİLİKLE DEĞİL YASAYLA İŞ YAPACAĞIZ

Demokrasilerin temelinde bütçe hakkının yattığını, bütçe hakkı ve vergilendirmenin parlamentoların görevi olduğunu hatırlatan CHP’li Böke, ” Parlamenterlik, halk adına temsil etme sorumluluğunu üstlenmişlerin görevidir. Keyfince tek kişinin karar verme hakkının olmamasıdır demokrasi. Parlamentonun bu yetkisini alıp Cumhurbaşkanına teslim edildiği için bugün ekonomik buhran var ve sizin bugün kabul ettğiniz bu 56’ncı maddeyi onayladığınız şey halkı bu ekonomik buhrana mahkûm etmek olacaktır. Siyasi tercih sizde. Bizim tercihimiz net. Biz keyfî kararlarla halkı bir gecede 50 milyar lira fakirleştirmek yerine kanuna uymayı seçeceğiz. Keyfîlikle iş değil, kanunla iş yapacağız. Mesela Tarım Kanunu der ki: “Çiftçiye millî gelirin en az yüzde 1’i verilecektir.” “Belki verilir. Birinin keyfine bağlıdır. Şahsım isterse.” demiyor. Kanun yazıyor ama keyfî düzen vermiyor. Biz vereceğiz.” ifadelerini kullandı. (İz Gazete)

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İmamoğlu Reuters’a konuştu: Aday olacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, genel seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği sorusuna, ‘adaylık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir