25 Haziran 2022, Cumartesi

TEMSA’nın Elektrikli Otobüsü İETT Tarafından Test Ediliyor

İETT, TEMSA’ya ait elektrikli otobüs Avenue Electron’ı İstanbul’da test ediyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilen otobüs 400 km menzile sahip.

Adana’da geliştirilen ve 400 kilometre menzile sahip elektrikli otobüs Avenue Electron modeli için İkitelli İETT garajında bir test etkinliği gerçekleştirildi. Elektrikli otobüs bir hafta boyunca İstanbul’da farklı ağırlık ve yol şartlarında test edilecek.

İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, Genel Müdür Yardımcısı İrfan Demet ve ilgili daire başkanlarının yer aldığı test sürüşüne ayrıca TEMSA Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp ve TEMSA Satış Direktörü Baybars Dağ eşlik etti.

Sabancı Holding ve Skoda Transportation’ı da bünyesinde bulunduran PPF Group ortaklığıyla faaliyetlerine devam eden TEMSA, bugün seri üretime hazır hale getirdiği 3 farklı model elektrikli otobüsüyle, dünyada bu alanda söz sahibi sayılı şirketlerden biri haline geldi.

Adana’da üretilip dünyaya satılıyor
Bugün dünyanın 66 ülkesinde, 15 binden fazla TEMSA markalı araç, toplu taşıma hizmetlerinde kullanılıyor. Sadece Fransa’da 5 bin TEMSA markalı araç, Fransa yollarında hizmet veriyor.

Tarihinin ilk elektrikli araç ihracatını geçen yıl, bu alanda dünyanın öncü ülkelerinden biri olan İsveç’e gerçekleştiren TEMSA, yine geçen yıl Romanya’nın Buzau ve Arad kentlerinin açtığı elektrik araç ihalelerini de kazandı.

ABD pazarı için özel olarak geliştirdiği elektrikli otobüsün ise California Eyaleti’ndeki test sürüşleri devam ediyor. Yurt dışına ihraç edilen elektrikli araçlarda kullanılan pil ve batarya paketleri de yine Adana’daki TEMSA tesislerinde geliştirip üretiliyor.

Türkiye’nin 6 şehrinde de test edildi
Türkiye’deki toplu taşımada elektrikli araç seferberliğinin öncüsü olan TEMSA, bu kapsamda, Gaziantep, Mersin, Antalya, Diyarbakır, Denizli, Kütahya şehirlerinde de demo sürüşleri gerçekleştirdi. Bunun yanında TEMSA’nın ASELSAN ile birlikte geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsünün yollara çıkması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile resmi imzalar atıldı.

Elektrikli araçların, toplu taşımada kullanılan dizel araçlara göre yıllık 10 kat daha az yakıt maliyeti bulunuyor. TEMSA, elektrikli ulaşımda son teknolojilerin kullanıldığı araçların hizmete girmesiyle birlikte, İstanbul’a hem çevresel hem de ekonomik olarak önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyor.

TEMSA’nın yüzde 100 elektrikli aracı olan Avenue Electron, bir hafta boyunca üzerine konulan ağırlıklarla birlikte İstanbul’da test edilecek. Test ve teknik şartname süreci tamamlandıktan sonra elektrikli araç alımı için ihale süreci başlatılacak.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.