24 Mayıs 2022, Salı

The Times: Finlandiya ve İsviçre Bu Yaz NATO Üyesi Olabilir

İngiliz gazetesi The Times’a konuşan ABD’li kaynaklar, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen NATO toplantısında Finlandiya ile İsviçre’nin potansiyel üyeliğinin gündeme geldiğini söylediler.

İskandinav ülkeleri Finlandiya ve İsviçre’nin bu yaz itibarıyla NATO’ya katılabileceği öne sürüldü.

İngiliz gazetesi The Times’a konuşan ABD’li yetkililer; Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak “büyük bir stratejik bir hata” yaptığını ve Finlandiya ile İsviçre’nin ‘NATO’ya katılacak gibi göründüğünü’ dile getirdiler.

NATO TOPLANTISINDA GÜNDEME GELDİ

İki İskandinav ülkesinin bu yaz ayları itibarıyla ittifaka katılabileceğini ifade eden yetkililer, geçen hafta yapılan NATO dışişleri toplantılarında Finlandiya ve İsviçre’nin potansiyel üyeliğinin gündeme geldiğini bildirdiler.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın İkinci Avrupa Departmanı’nın Direktörü Sergey Belyaev geçen ay yaptığı açıklamada, ‘tarafsız’ ülkelerin NATO’ya katılmasının askeri ve siyasi sonuçları olacağını söylemişti. Belyaev, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmamasının Kuzey Avrupa’da güvenlik ve istikrar için “önemli bir faktör” olduğunu da belirtmişti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

HDP Kapatma Davasında Savunmasını Bugün AYM’ye Sunacak

HDP Hukuk Komisyonu, partilerine açılan kapatma davasında savunmayı bugün saat 16:00’da Anayasa Mahkemesi’ne teslim edecek. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.