23 Mayıs 2022, Pazartesi

TRT, İhale Sorusuna “Kamuoyunu İlgilendirmez” Diyerek Yanıt Verdi

Pandemi süresinde TRT tarafından kurum çalışanlarına gönderilen gıda paketi ve hediye setine dair CİMER’e bir yurttaş tarafından yapılan başvuruya, “kamuoyunu ilgilendirmediği” şeklinde yanıt verildi.

TRT Genel Müdürlüğü, pandemi sürecinde koronavirüse yakalanan personellerinin evlerine mandalina, ayva, kivi, elma, portakal ve baldan oluşan bir gıda paketi gönderdi. Kurum ayrıca 2022 yılı içinde çalışanlarına, termos bardak, çikolata ve kahveden oluşan bir set de gönderdi.

Bir yurttaş da Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurarak TRT’nin söz konusu gıda paketi ile hediye seti için ihaleye çıkıp çıkmadığını ve bu hediyeler için ne kadar ödendiğini sordu.

‘ÇIKILDIYSA İHALEYİ KİM, NE KADAR ÜCRET KARŞILIĞINDA ALMIŞTIR’

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre başvuruda bulunan yurttaş, şu soruyu yöneltti:

“En büyük gelir kaynağı 84 milyon 680 bin 273 kişinin ödediği çeşitli vergilerden alınan pay olan, TBMM’ye sunulan Sayıştay raporuna göre bandrol ücretlerinden 2020’de 2 milyar 619 milyon 528 bin TL’lik kaynağa sahip olan; yine aynı Sayıştay raporuna göre 2020’de vatandaşın elektrik faturalarından katkı payı olarak 1 milyar 205 milyon 785 bin liralık gelir elde eden; reklam geliri ise yalnızca 283 milyon 434 bin TL olarak açıklanan Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kısaca TRT; pandemi sürecinde koronavirüse yakalanan personellerinin evlerine kadar görsellerini ek olarak ekleyeceğim meyvelerden göndermiş, 2022 yılı içinde de çalışanlarına yine ekte görseli bulunan setlerden hediye etmiştir.

Bu setlerin hazırlanması için ihaleye çıkılmış mıdır? Çıkıldıysa ihaleyi kim, ne kadar ücret karşılığında almıştır? İhale yapılmadıysa TRT bu çay-kahve setlerinin parasını kendi bütçesinden ne kadara karşılamıştır? Ayrıca gönderilen meyveler nereden ne kadar ücret karşılığında alınmıştır? Benim gibi vatandaşların vergisiyle ayakta duran TRT’nin, bizlerden aldığı paranın bir kısmını, personeline meyve göndermek veya çay seti hediye etmek için kullanması normal midir?”

TRT, ‘BİLGİ EDİNME HAKKININ KAPSAMI DIŞINDADIR’ DEDİ

TRT İç İletişim ve İşveren Markası Müdürlüğü ise “kamuoyunu ilgilendirmediği” savunması yaparak cevap yazısında şu ifadeleri kullandı:

“İlgili Cimer başvurunuz, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde incelenmiştir. Anılan Kanun’un “Kurum içi düzenlemeler” başlıklı 25. maddesinde; “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır…” hükmü yer almaktadır. Bilgilerinize sunarız.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.