26 Ocak 2022, Çarşamba

TTB: 18 Ayda 8 Bin Hekim Kamu Görevlerinden İstifa Etti

TTB, “Sağlık 5 dakikaya sığmaz” toplantılarına devam ediyor. Samsun Tabipler Odası Başkanı, Funda Furtun toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “TTB verilerine göre tüm Türkiye’de 18 ayda 8 bin hekim kamu görevlerinden istifa etti” dedi.

Türk Tabipler Birliği ülke genelinde çeşitli illerde sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirmek amacıyla toplantı ve basın açıklamaları gerçekleştirdi. Van- Hakkari Tabip Odası, Van Bölge Hastanesi önünde basın açıklaması yamak istedi. Ancak güvenlik görevlileri basın açıklaması yapmak isteyen sağlık çalışanlarını abluka altına almaları tepkiyle karşılandı. TTB sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile yapılan uygulamayı kınadıklarını ifade etti.

“5 dakikada asla sağlık hizmeti verilemez”
Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, Samsun Tabipler Odası ise, Funda Furtun başkanlığında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Hastane çalışanlarını da ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Furtun, “Son zamanlarda kamuda hekimler 5 dakika aralarla randevu verilerek adeta baskıya maruz kalmakta. 5 dakikada asla sağlık hizmeti verilemez. Bu sebeple itirazlarımızı kamu hastaneleri yöneticilerine yazıyla bildirdik. Öte taraftan kamuda çalışan hekimlerin başta olmak üzere tüm hekimlerin özlük haklarında büyük kayıplar oluştu. Pandemi döneminde dahi birçok söz verilmesine rağmen canlarıyla mücadele veren hekimlerin özlük haklarında kayıplar devam etti ne yazık ki” dedi.

“Bıçağın artık kemiğe dayandığını görüyoruz”
Son dönemlerde kamu hastanelerinde istifaların arttığına dikkat çeken Furtun, “TTB verilerine göre tüm Türkiye’de 18 ayda 8 bin hekim kamu görevlerinden istifa etti. Çünkü pandemi ile iyice dayanılmaz hale gelen ağır çalışma koşulları ve özlük haklarında büyük kayıplar hekimleri bezdirdi. Ya özele geçtiler ya da yurt dışına gittiler. Bıçağın artık kemiğe dayandığını görüyoruz. Ne yazık ki geçim sıkıntısı ile karşı karşıya kalan meslektaşlarımızı gördük. Hekimler arasında derin ücret adaletsizliklerine sebep olan sistemden meslek odalarının şikayetlerinin ne derece haklı olduğunu gözlemledik” diye konuştu.

“Özlük haklarında iyileştirme istiyorlar”
Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun, doktorların taleplerine de değinerek, “Sağlık idaresinden hekimlerin talepleri oldukça nettir. Hekimler, emekliliklerine yansıyan hak ettikleri ücreti almak istiyorlar. Özlük haklarında iyileştirme istiyorlar. Siyasetçilerin hekim emeği üzerinden pirim yapmaya çalışan popülist politikalardan vazgeçmelerini, hekimlerin hekimlik yapmalarına engel olmamalarını istiyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde bu ve benzeri talepler yüksek sesle ifade edilmekte ve sağlık idaresinden bu konuları konuşmak üzere randevu talep edilmektedir. Bu konudaki kararlılığımızın test edilmemesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Arttı

İstanbul’da etkisini gösteren yoğun kar yağışının ardından barajlardaki doluluk oranı yükselişe geçti. İstanbul barajlarında doluluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.