26 Haziran 2022, Pazar

TTB, Aile Sağlığı Merkezleri İçin Kampanya Başlattı

TTB Aile Hekimliği Kolu, aile sağlığı merkezlerinin salgın açısından uygun olmadığını vurgulayarak, koşulların düzeltilmesi için kampanya başlattı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu, aile sağlığı merkezlerinin (ASM) salgın açısından uygun olmadığına dikkati çekerek koşulların düzeltilmesi için kampanya başlattığını duyurdu. TTB Aile Hekimliği Kolu sekreteri Sibel Uyan, her iki ASM’den sadece birinin birinci basamak sağlık hizmeti amacıyla yapılan binalarda hizmet verdiğini belirtti.

ASM’lerin kötü, sağlıksız mekanlara sahip olduğunu ve bunun hastalar için yaşamsal risk oluşturduğunu ifade eden Uyan, “Türkiye’de her 3 sağlık başvurusundan birinin ASM’ye yapılıyor. Hastalarımız aşı olmak için ASM’leri tercih ediyor. Dünyada yaşanan çocukluk çağı aşılamasındaki düşüşler ülkemizde yaşanmıyor. ASM’ler uygunsuz kötü binalarda, ruhsatsız kamu dışı binalarda, muhtarlıklar da, cami altlarında ve garajdan bozma mekanlarda bulunmaktadır. Hizmet verilen binaların kötü koşulları sağlık hizmeti vermeye uygun değildir. Bu sorun pandemiyle birlikte tahammül edilmez hale gelmiştir” dedi.

10 YILDA BİN ASM YAPILAMADI

ASM çalışanlarının uygunsuz hizmet binalarında çalışmaya zorlandığını vurgulayan Uyan, “Çalışanların ve halkın sağlığı hiçe sayılıyor. ASM’lerin sadece yüzde 10’u Covid-19 tedbirlerini uygulamaya elverişli. ASM binası Covid 19 bulaş tedbirlerini uygulamakta yeterli olmadığı için daha az hasta bakma, çalışma saatlerini değiştirme ve bazı sağlık hizmetlerini erteleme tedbirleri alınmak zorunda kalınmıştır. ASM yapmak aile hekimlerinin değil Sağlık Bakanlığının görevidir. 45 günde Atatürk havalimanına bin yataklı hastane yapılırken, 10 yılda bin ASM, 6 bin muayene odası yapılamadı. Şehir hastanelerine 1 yılda ödenen 16 milyar lira ile 16 bin ASM yapılabilir” diye konuştu.

Başlatılan kampanyanın Haziran ayına dek çeşitli etkinlikler ile sürdürüleceğini ve sonuç alınana kadar devam edileceğini belirten Uyan şunları kaydetti: “ASM’lerin yeterli uygunlukta ve eşit imkanlarda olmalarını sağlamak Sağlık Bakanlığının görevidir. ASM, kamuya ait mekanlarda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan binalarda ve yeterli donanım sağlanarak inşa edilmelidir. Depreme dayanıklı olmayan ASM’ler Sağlık Bakanlığı tarafından güçlendirilmeli ya da yeniden inşa edilmelidir. Mobil sağlık hizmeti verilen kırsal bölgelerde Sağlık Bakanlığı tarafından uygun mekanlarda binalar yapılmalı donanımı sağlanmalıdır.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’den ‘Çocuk Anne’ Raporu: Geçen Yıl 17 Yaş Altı Çocuklar 7 Binden Fazla Bebek Doğurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ülke genelinde çocuk yaşta hamile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.