8 Aralık 2021, Çarşamba

TÜGVA Belgeleri: Nasıl Başladı, Kim Ne Dedi?

TÜGVA’nın yargıdan, emniyete, orduya kadar devletin birçok birimindeki kadrolaşmada payı olduğunu iddia eden belgeler nasıl ortaya çıktı, kim ne dedi?

Büyükada’daki Şehir Hatları Vapur İskelesi’nin üst katından tahliye edilmek istendiğinde arkasına aldığı polis gücü ile dikkati çeken Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) devletteki kadrolaşmada payı olduğunu iddia eden belgelerle gündeme geldi.

Gazeteci Metin Cihan, TÜGVA’nın yargıdan, emniyete, orduya kadar devletin birçok birimindeki kadrolaşmada payı olduğunu iddia eden listeleri Twitter hesabından paylaştı.

E-posta yoluyla kendisine ulaştırılan belgeleri Twitter hesabından paylaşan Cihan, “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘Paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” dedi. Cihan’ın paylaşımında bir dönem TÜGVA’da yer aldığını, sonrasında bu “torpilin” gündeme gelmesiyle vakıftan ayrıldığını iddia eden bir kişinin attığı e-postanın ekran görüntüsü mevcut.

Metin Cihan’ın TÜGVA’nın torpil listelerini kamuoyu ile paylaşmasının ardından TÜGVA’dan yanıt geldi. TÜGVA yöneticisi öne belgeleri yalanladı bir gün sonra ise belgeler sızdırılmış dedi.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu’nun çelişkili açıklamaları:

TÜGVA ise bu iddialar karşısında Twitter hesabından Salı günü bir video paylaştı ve iddiaları yalanladı. Videoda, belgelerin kurmaca olduğu iddia edilirken “Belgeler varsa yargıya başvurun” denildi.

Eminoğlu, Çarşamba günü gazeteci Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalındaki canlı yayınında ise belgelerin “sızdırıldığını” söyledi. Eminoğlu, gazeteci Cihan’ın ortaya koyduğu belgelerin “manipüle edildiğini” öne sürerken, bu belgelerde doğru bilgilerin de olduğunu belirtti. Eminoğlu, Metin Cihan’a bunları aktaran kişiyi işaret ederek, “Belgeleri sızdırmış, kendine yedek yapmış ve ifşa ediyor. Yola buradan çıksak bile ne kadar sıkıntılı olduğunu görürüz. Şu anda Metin Bey’in ifşa ettiği çalışmaların bizim çalışmalarımız olduğu iddia ediliyor. Kendisinin evrakta düzenlediği yerler var, doğru bilgiler de var. Sistemimizden alınmış” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) önceki dönem protokol ve tahsislerle AKP’ye yakınlığıyla bilinen vakıf ve derneklere verdiği taşınmazların tam listesi ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’ın haberine göre, İBB 2015 – 2019 arası tam 38 taşınmazı kiralama veya tahsis yoluyla söz konusu dernek ve vakıflara vermiş, Liste incelendiğinde taşınmazların çoğunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu, kızı Esra Albayrak’ın ise yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), yine Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu’nda yer aldığı TÜGVA ve Karaman’daki çocuk taciziyle duyulan ENSAR Vakfı’na verildiği görülüyor.

TÜGVA’nın devletteki kadrolaşmada payı olduğunu iddia eden belgelerle ilgili haberlere bir yenisi daha eklendi. TÜGVA’nın il temsilcilerinin aynı zamanda devlet memuru olduğu ortaya çıktı.

TÜGVA, ‘KİM MİLYONER OLMAK İSTER?’ YARIŞMASINA DA EL ATMIŞ

Murat Ağırel’in halktv.comtr’de yayımlanan yazısında skandal bir gerçek daha ortaya çıktı. Ağırel, yazısında birçok TÜGVA üyesinin Kenan İmirzalıoğlu’nun sunduğu ‘Kim Milyoner Olmak İster’ yarışmasına sokulduğunu aktardı.

TÜGVA’nın düzenli yarışmacı gönderdiğini, belgeleri sızdıran kişinin kendisine şu aktarımı yaptığını aktardı:

“Evet bizzat ben şahidim. Esad Erdoğan koordinasyonunda kişiler gidiyordu. Gelir olur ise bir kısmı vakfa olacak şekilde ayarlama yapılıyordu. Şu an EPİAŞ’da çalışan o dönem Genel Başkan Yardımcısı Suat Kır yapıyordu. Sonra Rabiya (Kazak) hanıma bu görev verildi. Suat’ın bırakmasının sebebi Yunus Becit’in eşinin yarışmaya katılması oldu. Suat Kır daha önce Berat Albayrak’ın özel kalem müdürlüğünü yapıyordu.”

AKP’Lİ METİNER TÜGVA TORPİLLERİNİ KABUL ETTİ

TÜGVA’nın torpil iddiası kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, AKP’li eski milletvekili Yeni Şafak yazarlarından Mehmet Metiner’in AHaber’e verdiği röportajda torpil iddialarını kabul etti.

Ahaber’e konuşan Metiner şu ifadeleri kullandı:

“Bu milletin değerlerine bağlı, gencecik insanlarının devlet kadrolarında yer alması için referans olmak, biz bu insanı tanıyoruz, ülkesine dinine inancına milletine mukaddesatına bağlıdır demenin ne mahsuru var? Yani TÜGVA’lı gençler bu ülkenin insanı değil midir? Onlar bir yere girmesinler mi? Onlar kaymakam, hakim, savcı, genel müdür olmasınlar mı yani?”

Türkiye Gençlik Vakfının (TÜGVA) ordu, emniyet ve diğer kamu kurumlarına yüzlerce kişiyi yerleştirdiği iddialarına dair konuşan AKP’nin eski milletvekili Mehmet Metiner, “Referans olmanın ne mahsuru var” dedi.

TÜGVA, CAMİ İÇİNDE AÇIKLAMA YAPTI

TÜGVA’nın devletteki kadrolaşmada payı olduğunu iddia eden belgelerin ortaya çıkmasının ardından vakıf üyeleri eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Vakıf üyeleri eş zamanlı olarak cami önlerinde basın açıklamasında bulundu. TÜGVA’nın Hakkari temsilciliğinin ise cami içinde basın açıklamasında bulunup fotoğraf verdiği görüldü.

O anların fotoğrafı, “Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz. Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz; Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun, meğer ki harbe giden son nefer şehit olsun. Şu karşımızdaki mahşer kudursa çıldırsa, denizler ordu bulutlar donanma yağdırsa…” notu ile sosyal medyadan paylaşıldı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’n haberine göre, bünyesinde temsilcilik yapanlar arasında Belediye Başkanı Özel Kalemi, KYK Yurt Müdürü ve Okul Müdürü de olduğu belirlendi.

Devlet memuru olarak istihdam edilen TÜGVA yöneticileri:

*TÜGVA Adıyaman İl Temsilcisi Recep Tepe, 2016 yılından itibaren Adıyaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde görev yapıyor.

*Vakfın Aksaray İl Temsilcisi Bayram Satılmış’ın 26’ncı Yasama Yılı’nda TBMM milletvekili danışmanlığı yaptığı biliniyor. 

*AKP’li Balıkesir Belediyesi bünyesinde özel kalem personeli olarak görev yapan Beşir Islak, vakfın Balıkesir İl Temsilcisi görevini üstleniyor.

*Mehmet Erbay, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bir öğrenci yurdunda müdürlük yapıyor.

TÜGVA HABERLERİNE ERİŞİM ENGELİ

Gazeteci Metin Cihan’ın Twitter’dan yayımladığı TÜGVA’nın devletteki kadrolaşmada payı olduğunu iddia eden belgelerle ilgili haberlere erişim engeli getirildi.

TÜGVA belgeleriyle ilgili bir haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Osmaniye 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Ekim 2021 tarih ve 2021/4983 sayılı kararı ile erişime engellendi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İmamoğlu Reuters’a konuştu: Aday olacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, genel seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği sorusuna, ‘adaylık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir