27 Kasım 2021, Cumartesi

TÜGVA Rakamları: 3. Yılında 7 Milyon Liradan Fazla Bağış Toplamış

500 bin liralık sermaye ile 2013 yılında kurulan TÜGVA’nın, 2016 yılına gelindiğinde topladığı bağışların 7 milyon lirayı aştığı sızdırılan belgeler ile ortaya çıktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor.

2013 yılında 500 bin liralık sermaye ile kurulan TÜGVA’ya 3. yılında vergi muafiyeti tanınmıştı. Sızdırılan belgeler arasında yer alan ‘TÜGVA 2016 Yılı Bütçesi’ de ekonomik ilişkileri ortaya koydu. Vakfın 3 yılında 7 milyon 231 bin lira bağış topladığı, bünyesindeki yurtlarda konaklayan öğrencilerden de 6 milyon lira gelir elde ettiği dikkat çekti.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre vakfın 2016’daki gider bütçesi ise 13.3 milyon lira oldu. Gider kalemleri arasında 3.3 milyon lira ile ‘kira’ en yüksek payı oluşturdu. 3 milyon liralık harcama ise ‘çeşitli giderler’ kalemine yazıldı. TÜGVA’nın o yıldaki personel harcamasının 2.5 milyon lira olduğu dikkat çekti.

DIŞ İLİŞKİLERE 260 BİN LİRA BÜTÇE

Amacı, ‘Medeniyeti yeniden ihya ve inşa edecek nesilleri yetiştiren bir vakıf olmak’ olarak açıklanan vakfın koordinatörlüklerine ayırdığı bütçe de dikkati çekti. En az bütçeyi Kadın ve Aile Koordinatörlüğü’ne veren vakfın en yüksek bütçe alan iki koordinatörlüğü ise Dış İlişkiler Koordinatörlüğü ile Medya İletişim Koordinatörlüğü oldu. Vakıf 2016 yılında, ‘Dış ilişkilere’ 260 bin lira bütçe ayırdı.

SEYAHAT GİDERLERİ 248 BİN LİRAYI AŞTI

Vakfın, Türk Hava Yolları’ndan bin 500 ücretsiz bilet talep ettiği öne sürülen belgeye göre, “Yurt içi seyahat giderleri” adı altında bir yılda 248 bin 706 lira harcadı. Vakfın, vergi muafiyetini aldığı yıl olan 2016 yılındaki temsil ve ağırlama gideri ise kayıtlara 166 bin 125 lira olarak geçti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Erdoğan: Bu faizler düşecek; biz yüksek faize halkımızı ezdirmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de Alsancak Stadı’nın açılış töreninde konuşuyor. Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir