8 Aralık 2021, Çarşamba

Türk Eczacıları Birliği: 645 Kalem İlaç Piyasada Yok

Türk Eczacıları Birliği (TEB) “Sahadan, eczacı kooperatiflerimizden, meslektaşlarımızdan aldığımız bilgiler, piyasada pek çok ilacın bulunmadığını gösteriyor. Şu anki tabloda 645 ilaçta sıkıntı yaşanıyor, eczacılarımız ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada güçlük yaşıyor” açıklamasında bulundu.

TEB’den piyasada bulunamayan bazı ilaçlarla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Sahadan, eczacı kooperatiflerimizden, meslektaşlarımızdan aldığımız bilgiler, piyasada pek çok ilacın bulunmadığını gösteriyor. Şu anki tabloda 645 ilaçta sıkıntı yaşanıyor; eczacılarımız ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada güçlük yaşıyor. Halk sağlığını tehdit eden bu durum karşısında önlem alınmazsa ilaç krizi derinleşecek, bulunamayan ilaç sayısında artış yaşanacaktır” ifadelerine yer verildi.

‘KUR FARKI İLAÇLARI ETKİLİYOR’

Güncel ilaç ve avro kuru arasındaki farkın, piyasada bulunamayan ilaç sayısındaki artışın temel sebeplerinden biri olduğu vurgulanan açıklamada, sorunun tekrarlanmaması için şu önerilerde bulunuldu:

► İlaç kuru ve ilaç fiyat politikaları belirlenirken yalnızca Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmalarının anlaşmaya varması yerine tüm paydaşları kapsayan, şeffaf ve katılımcı mekanizmalar geliştirilmelidir.
► Ekonomik iklimin gerçeklerine uygun fiyatlandırma yapılmalı, ilaç kuru güncel hale getirilmelidir.
► İlaçta kur ayarlamasının yılda bir kez yapılmasından vazgeçilmeli, belirli periyotlarla kur düzenlemesi yapılmalıdır.
► Yerli ilaç politikalarına ağırlık verilmeli, ilaçta dışa bağımlılığın azaltılmasını sağlayacak politikalar geliştirilmelidir.
► Sağlık Bakanlığı tüm paydaşların katılacağı bir ‘ilaç yokluğu uyarı sistemi’ kurmalıdır. İlaç yokluğu olarak tanımlanan sınır belirlenmeli, ilaç kutu sayısı bu sınırın altına düşerse ek önlemler alınmalıdır.

İSTANBUL ECZACI ODASI: ECZANEDE BULAMADIĞINIZ İLAÇLARIN SORUMLUSU ECZACINIZ DEĞİLDİR

Konuya ilişkin bir tepki de İstanbul Eczacı Odası’ndan geldi. Oda’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada yaşanan ilaç sorununa dikkat çekmek için eczanelere, “Eczanede bulamadığınız ilaçların sorumlusu eczacınız değildir” ifadelerinin yer aldığı afişler asılacağı kaydedildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Afgan Kadınlardan Mektuplar: “Umarım Dünya Bizi Unutmaz”

Ağustos ayında Taliban’ın yönetime gelmesinden sonra, Afganistan’daki kız öğrencilerin, aktivistlerin, hukukçuların ve kadın sporcuların hayatı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir