16 Ağustos 2022, Salı

Türk Telekom’un Halka Maliyeti 1,6 Milyar Dolar

Türkiye Varlık Fonu tarafından yüzde 55’lik kısmının alınması için sözleşme imzalanan Türk Telekom’un halka maliyeti 1,6 milyar dolar olacak.

AKP’nin ilk büyük özelleştirmelerinden Türk Telekom’un (TT) geldiği nokta, kamu mallarını elden çıkarmanın halka maliyetini ortaya çıkardı. TT, yıllar sonra yurttaşa 1.6 milyar dolar yük olarak geri döndü. 2005’te Türk Telekom AŞ’nin yüzde 55’lik kısmı 6,55 milyar dolara Lübnanlı Hariri ailesi ile Suudilerin ortağı olduğu Oger Telecom şirketinin Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon AŞ’ye (OTAŞ) devredildi. OTAŞ, 2007’de 4,3 milyar dolar kredi kullanarak Hazine’ye borcunu kapattı ve hisselerin sahibi oldu. 

BORÇLAR ÖDENMEDİ

Ancak daha sonra Hariri ailesi bankalara olan borçlarını ödemedi. 2013’te Türkiye’deki bankalardan toplam 4,75 milyar dolar kredi kullanıldı. Böylece, Hariri ailesi TT hisselerini bankaların verdiği borçla finanse ederek satın aldı. OTAŞ, bu kredilerin ödemesini yapamadı. 2018’de kredi kullandıran bankalar borca karşılık OTAŞ’a ait olan TT hisselerini devraldı. 

FONA DEVREDİLDİ

Türkiye Varlık Fonu (TVF) geçen günlerde 2026’da sıfır bedelle Hazine’ye devredilmesi gereken TT’nin yüzde 55’lik hissesini 1,6 milyar dolara almak için sözleşme imzaladı. Bunun dışında bankalara temettü payı da verilecek. Böylece kamu 4 yıl sonra zaten bedelsiz olarak Hazine’ye geçmesi gereken TT için milyonlarca dolar ödeme yapmış olacak. 

‘HALA BİRBİRLERİ İLE GÖRÜŞÜYORLAR’

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, TT’nin Türkiye’nin, yurttaşın sırtına büyük yük getirdiğine dikkat çekti. Kuşoğlu, “Burada asıl önemli olan bunun sorumluları, buna sebep olanlar, her iki taraf da hâlâ birbirleri ile görüşüyorlar. Hükümet götürecek kadar önemli bir skandaldır. Bu tam bir istismar. Yolsuzluk. Skandal” diye konuştu. 

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cari Açık Son 52 Yılın Zirvesinde

Merkez Bankası verilerine göre cari açık son 52 ayın zirvesinde. Mayıs ayı cari açığı ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.